Naujienos

Šį savaitgalį Kaune rinkosi lietuviškų gaminių gerbėjai

Žinomi ir dar į tik rinką žengiantys Lietuvos gamintojai jau dvyliktą kartą rinkosi Kaune vykstančioje parodoje „Rinkis prekę lietuvišką“.

Unikalios savo pobūdžiu parodos tikslas yra pristatyti Lietuvoje sukuriamus gaminius, skatinti lietuviškų produktų vartojimą, stiprinti šalies gamintojų ir jiems aktualių paslaugų, įrangos tiekėjų bendradarbiavimą.

„Žalgirio“ arenoje nuo penktadienio iki sekmadienio vykusioje parodoje dalyvavo per 240 dalyvių, tarp kurių nemažai ir ūkininkų, džiuginančių verslo idėjų originalumu. Parodos lankytojams tai  buvo puiki galimybė vienoje vietoje paragauti pačių įvairiausių Lietuvoje gaminamų produktų: sūrių, duonos, medaus, saldumynų, vyno, arbatų ir kt.

Atidarymo ceremonijos metu apdovanoti agrastų vyno, medaus deserto, ekologiškų batonėlių ir granolos iš grikių, aviečių sėklų aliejaus ir kitos produkcijos gamintojai.

Rugsėjo mėn. eksporto rodikliai: lietuviškų produktų eksportas toliau auga

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) statistika rodo, kad gyvūninės kilmės lietuviškų maisto produktų eksporto rodikliai auga aštuntą mėnesį iš eilės. Per šių metų rugsėjį, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu pernai, eksportuota 454 tonomis arba net 65 proc. daugiau lietuviškos šviežios mėsos.

Nepaisant užkrečiamųjų virusinių ligų (afrikinio kiaulių maro, paukščių gripo, COVID-19 pandemijos) plitimo ir keliamų iššūkių, Lietuvos gamintojai sėkmingai plečia ne tik šviežios mėsos eksportą (pavyzdžiui, jautienos mėsos eksportas išaugo kone dvigubai, t. y. daugiau kaip 129 tonomis, paukštienos – daugiau kaip 1,5 karto arba 344 tonomis). 2020 m. stebimas ir kitų lietuviškų maisto produktų eksporto augimas: kulinarinių gaminių ir pieno produktų eksportuota maždaug dešimtadaliu daugiau. Labiausiai augo įvairių sūrio gaminių (t. y. daugiau kaip 1 173 t), pieno konservų (1 073 t), varškės (49 t) bei ledų (45 t) eksporto kiekiai.

Didžiulio susidomėjimo sulaukęs nuotolinis seminaras apie ekologiškos produkcijos eksportą

Rugsėjo 29 d. ZUA (VŠĮ Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūra) tęsdama seminarų ciklą Lietuvos žemės ūkio, maisto ir gėrimų eksportuotojams organizavo nuotolinį seminarą „Ekologiškos produkcijos sertifikavimas: ką svarbu žinoti?“.

Seminarą pradėjo VMVT (Valstybinė maisto Veterinarijos tarnyba) direktoriaus pavaduotojas Mantas Staškevičius apžvelgdamas Gyvūninių maisto produktų eksporto į trečiąsias šalis pokyčius ir tendencijas. Pranešime pristatyta, kad eksportuojama produkcija, žaliavos, iš kurių gaminama eksportuojama produkcija, ir jų tiekėjai privalo atitikti ES, Lietuvos Respublikos ir šalies importuotojos reikalavimus, kuriais yra nustatoma eksportuojamos produkcijos sauga, kokybė ir kitos importo sąlygos. M. Staškevičius pabrėžė,  kad įmonė, ketinanti eksportuoti savo produkciją, visų pirma turi kreiptis į teritorinį VMVT padalinį ir pateikti privalomus dokumentus. Pranešėjas, įmonėms, norinčioms eksportuoti gyvūninės kilmės produkciją ir gauti VMVT sertifikatą, prieš tai rekomenduoja kooperuotis į asociacijas, koncentruotis į tikslines rinkas ir išsiaiškinti ekonominę situaciją bei teisinį reguliavimą konkrečioje rinkoje. Tuomet VMVT darbas vyktų operatyviau ir sklandžiau.

Paraiškas pažintinei žuvininkystės programai galima teikti dar savaitę

VšĮ Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūra kviečia ugdymo įstaigas teikti paraiškas dalyvauti pažintinėje žuvininkystės programoje „Išauginta Europos Sąjungoje“ šiais –2020-2021– mokslo metais. Paraiškas dalyvauti programoje galima teikti dar visą savaitę - iki spalio 14 d. elektroniniu paštu zuvininkyste@zua.lt

Programoje gali dalyvauti šalies ugdymo įstaigų:
-1-4 klasių mokinių grupės;
-5-8 klasių mokinių grupės.

Jauniesiems ūkininkams įsikurti – papildomos lėšos

Žemės ūkio ministerijai skyrus trūkstamas lėšas jaunųjų ūkininkų įsikūrimui, jų pakaks finansuoti visas pateiktas paraiškas, surinkusias nustatytą privalomą atrankos balų skaičių. Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) duomenimis, pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos (KPP) priemonės „Ūkio ir verslo plėtra“ veiklos sritį „Parama jaunųjų ūkininkų įsikūrimui“ 2020 m. birželio 1 – liepos 31 d. laikotarpiu buvo pateiktos 549 paraiškos.

Atlikus paraiškų atrankos vertinimą, nustatyta, jog paraiškų teikimo laikotarpiui skirtų 16,86 mln. Eur pakanka finansuoti tik 75-50,5 atrankos balų surinkusias paraiškas ir dalį 50 balų surinkusių paraiškų. KPP valdymo komitetas nusprendė skirti trūkstamą lėšų sumą – 1,87 mln. Eur – visoms paraiškoms, surinkusioms 50 atrankos balų.  Tai reiškia, kad lėšų pakaks finansuoti visas š. m. birželio–liepos mėnesiais pateiktas veiklos srities „Parama jaunųjų ūkininkų įsikūrimui“ paraiškas, surinkusias nustatytą privalomą atrankos balų skaičių..

Nuotolinis informacinis renginys apie kainodarą

VšĮ Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūra smulkius gamintojus, ūkininkus bei amatininkus kviečia spalio 6 d. 15.30 val. į nuotolinį informacinį renginį „Kaina - prekės ženklo vertės suvokimo elementas“. 

„Kaina, neabejotinai kaip vienas iš produkto ar paslaugos marketingo komplekso elementų, įtakoja prekės ženklo suvokiamą vertę klientui. Prekės ženklas padeda sukurti ir įtvirtinti ryšius su vartotoju, atkreipiant jo dėmesį į prekę/paslaugą, o kaina lemia ar klientas yra pasiryžęs paskirti tam tikrą sumą įsigyti atstovaujamą produkciją, - įsitikinusi renginio lektorė Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos  Bioekonomikos plėtros fakulteto lektorė, marketingo koordinatorė Vitalija Vanagienė.  - Tinkamai  valdant kainodaros procesą įmonėje produktas ar paslauga gali sulaukti didesnės sėkmės rinkoje“.

Į informacinį renginį registruotis galite jau dabar paspaudę nuorodą čia.

Tiesioginė transliacija vyks spalio 6 d. 15.30 val. per ZOOM platformą. Kiekvienam užsiregistravusiam dalyviui prisijungimas su nuorodomis bus išsiųsti el.paštu likus valandai iki renginio pradžios.

Kaimo bendruomenių veiklos skatinimo apklausos rezultatai

VšĮ Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūros Socialinio bendradarbiavimo skatinimo skyrius, siekdamas išsiaiškinti Lietuvoje veikiančių kaimo bendruomeninių organizacijų veiklos pagrindines problemas, visą šių metų rugsėjį vykdė bendruomenių apklausą.

Apklausos analizėje pateikiama informacija apie kaimo bendruomenių vykdomos veiklas, įgūdžius ir gebėjimus, verslumą, dalyvavimą projektinėse veiklose. Plačiau susipažinti su apklausos rezultatais galite čia.

Kinija: sparčiai auganti paklausa didžiausioje pasaulio žemės ūkio produktų importo rinkoje

Nepaisant Kinijos ir JAV prekybiniuose santykiuose tvyrojusios įtampos, taip pat atsakomųjų Kinijos tarifų, kurie pastebimai sumažino JAV žemės ūkio eksportą į Kiniją 2018 ir 2019 metais, šalies žemės ūkio produkcijos pirkimai, palyginus su kitomis rinkomis, sparčiai kyla.  Šiuo metu Kinija yra didžiausia importuotoja pasaulyje, aplenkusi Europos Sąjungą bei JAV. 2019 m. Kinijos importas sudarė 133,1 mlrd. JAV dolerių. 

Kinijos importo augimui įtaką darė didėjančios šalies pajamos, kylantis gyvenimo lygis, urbanizacija, taip pat susirūpinimas maisto sauga. Ypatingai teigiamą reikšmę turėjo Kinijos tapimas Pasaulio Prekybos Organizacijos nare. Augančios Kinijos gyventojų pajamos lėmė mitybos įpročių pasikeitimą, kuris pasireiškė didesniu mėsos, pieno, perdirbtų maisto produktų vartojimu. Kinija taip pat yra pirmaujanti pieno produktų importuotoja, 2019 m. pieno importas Kinijoje sudarė 12 mlrd. JAV dolerių. 
 

Mokymo kursai konsultantams

VšĮ Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūra organizuoja mokymo kursus konsultantams, siekiantiems gauti akreditaciją pagal „Augalų apsaugos konsultantų mokymo programą“, kodas 596162009, trukmė – 24 akad. val.

Registracija į mokymus vyks iki š. m. spalio 7 d. 

Norinčius dalyvauti mokymuose prašome registruotis elektroniniu paštu i.ziziene@zua.lt

Informacija apie mokymus tel. +370 616 35 156
 
 

Žemės ūkio produkcijos eksportui koronaviruso pandemija kelių neužkirto

Nepaisant Covid-19 pandemijos mestų iššūkių, Lietuvos žemės ūkio ir maisto pramonės produkcijos eksporto rezultatai išliko pakankamai geri. Žemės ūkio ministerija prognozuoja, kad šiais metais bendras žemės ūkio ir maisto produktų eksporto augimas, palyginti su 2019 m., gali būti didesnis nei 5 proc.

Pasak žemės ūkio viceministro Evaldo Gusto, po spartaus eksporto augimo praėjusiais metais buvo sunku tikėtis jo tolesnio augimo esant pandemijai, tačiau pirmojo pusmečio rezultatai iš tiesų teikia optimizmo. Išlikę stabilūs ar padidėję žemės ūkio ir maisto produktų srautai rodo, kad mūsų gamintojai jau yra įsitvirtinę pasaulinėje tiekimo grandinėje ir gali sėkmingai konkuruoti net susidūrę su dideliais iššūkiais tarptautinėse rinkose. „Tai didžiulis išbandymas, bet jis iš tiesų teikia vilties, nes atliktas didelis darbas – tiek ministerijos ir jai pavaldžių įstaigų darbuotojų, tiek pačių verslininkų –  diversifikuojant eksporto rinkas. Aktyvi naujų prekybos partnerių paieška duoda teigiamų rezultatų“, – sako viceministras.   

Nuotolinis seminaras „Japonijos rinkos pristatymas“

Kauno prekybos, pramonės ir amatų rūmai kartu su Enterprise Europe Network spalio 7 d., 10:00 – 11:00 val.  kviečia į nemokamą internetinį seminarą „Japonijos rinkos pristatymas“.

Seminaro temos: 

 - Eksportas į Japoniją: iššūkiai ir galimybės

Pranešėjas: Rokas Danilevičius, Lietuvos ambasados Japonijoje atašė

Japonijos ekonominės situacijos apžvalga, lietuviško eksporto į Japoniją dabartis ir tendencijos, eksporto procesas ir sunkumai.

 - Japonijos maisto sektorius Covid-19 metu

Pranešėjas: Deividas Kliučinskas, žemės ūkio atašė Japonijoje

Paskelbti konkurso „Gyvulininkystė ir MES“ nugalėtojai

Pačioje koronaviruso karantino pradžioje startavusią Šviečiamąją gyvulininkystės programą šią savaitę vainikavo vaikų ir jaunimo įgytų žinių bei kūrybinių darbų konkursas „Gyvulininkystė ir MES“.

Šviečiamąją gyvulininkystės programą, kurios  tikslas – skatinti vaikų ir jaunimo susidomėjimą gyvulininkyste, Žemės ūkio ministerija ir VšĮ Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūra organizuoja jau penkerius metus.

Šiais metais programoje dalyvavo 40 Lietuvos mokyklų ir ikimokyklinio ugdymo įstaigų.

  Prenumeruoti naujienas

Biudžetinė įstaiga Žemės ūkio agentūra prie Žemės ūkio ministerijos

Gedimino pr. 19, 01103 Vilnius
Tel. +370 616 46910
El. paštas info@zua.lt
Įmonės kodas 304894892
PVM mokėtojo kodas LT100011866612
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre

 

X