Naujienos

Taivano Kalėdinė dovana Lietuvai – išskirtinis dėmesys

Gruodžio 22–25 dienomis vyko viena didžiausių tarptautinių maisto produktų ir gėrimų parodų Taivane „Food Taipei“, kurioje pirmą kartą dalyvavo ir Lietuva. Taivano išorės prekybos plėtros tarybos (TAITRA) pirmininko James C. F. Huang teigimu, Lietuva pirmą kartą pakviesta dalyvauti parodoje dėl stiprėjančios draugystės bei abipusės paramos. Taivano valdžia šiuo gestu nori išreikšti solidarumą lietuviams, kurie patiria Kinijos spaudimą dėl Taivano atstovybės Vilniuje atidarymo. James C. F. Huang pabrėžia, jog tai puiki galimybė Taivano rinkai pristatyti šalyje dar nežinomus gamintojus bei tiki, kad taivaniečiai noriai pirks lietuviškus gaminius, kad parodytų savo dėkingumą partnerei.

Lietuviškai produkcijai – ypatingas Taivano žiniasklaidos dėmesys

Nacionalinis Lietuvos paviljonas, kuriame savo produkciją pristatė 21 Lietuvos maisto produktų ir gėrimų gamintojas, atidarytas tradicinio šokio pasirodymu, o TAITRA pirmininkas pristatė šokolado luitą, papuoštą Taivano ir Lietuvos vaizdais. Dar 5 įmonės dalyvavo virtualioje parodoje, kurioje turėjo galimybę savo produktus pristatyti virtualiame stende bei susitikti su potencialiais partneriais. Lietuvos paviljono atidarymas susilaukė ir itin didelio žiniasklaidos dėmesio – reportažai apie Lietuvos dalyvavimą parodoje buvo transliuojami ir per televizijos žinias.

Kaip keičiasi prekybos priežiūra?

Nuo 2021 m. lapkričio 1 d. įsigaliojus Nesąžiningos prekybos praktikos žemės ūkio ir maisto produktų tiekimo grandinėje draudimo įstatymui, VšĮ Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūra „ZUA” pradeda vykdyti naujas funkcijas, kuriomis siekiama kontroliuoti draudžiamus prekybos žemės ūkio ir maisto produktais veiksmus. Agentūra atliks įstatymo laikymosi priežiūrą, teiks metodinę pagalbą tiekėjams bei pirkėjams dėl tinkamo įstatymo nuostatų taikymo, esant pažeidimams atliks tyrimus, o nustačius juos – skirs įstatyme numatytas sankcijas.

Vykdant prekybos priežiūrą yra siekiama stabilizuoti situaciją maisto tiekimo ir žemės ūkio sektoriuose, užtikrinant pusiausvyrą tarp tiekėjų ir pirkėjų: sumažinti draudžiamos praktikos, sukeliančios neigiamas pasekmes, atvejų skaičių. Norima apsaugoti ūkininkus ir kitus žemės ūkio bei maisto produktų tiekėjus nuo prekybos praktikoje pasitaikančių neteisėtų veiksmų.

Tautinis paveldas – svarbi mūsų identiteto dalis

Gruodžio 10 d. Plateliuose vykusioje metinėje tautinio paveldo konferencijoje „Tautinio paveldo produktų apsauga, kūrimas, realizavimas ir populiarinimas“ aptarta lietuviško tautinio paveldo modernėjančiame pasaulyje svarba bei apdovanoti sėkmingiausiai dirbantys tradiciniai amatininkai ir tradicinių amatų centras. Iškilmingą sveikinimo žodį ir kasmet skiriamas premijas nugalėtojams įteikė LR Žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas.

Konferencija prasidėjo nuo ekskursijos po praėjusiais metais nugalėjusį Platelių tradicinių amatų centrą, kur dalyviai iš arti susipažino su čia dirbančiais amatininkais ir jų darbais, išvydo išlikusį autentišką Platelių dvaro mūrą bei paklausė įdomių istorijų apie šio regiono tradicijas. Platelių amatų centras dar kartą įrodė, kad stipriai prisideda prie tautinio paveldo puoselėjimo ir buvo vertas praėjusių metų nugalėtojo vardo.

Per metus privaloma atnaujinti prekybos sutartis

Nuo šių metų lapkričio 1 dienos įsigaliojęs Nesąžiningos prekybos praktikos žemės ūkio ir maisto produktų tiekimo grandinėje draudimo įstatymas įpareigoja per vienerius metus pirkėjus ir tiekėjus peržiūrėti bei patikslinti sudarytas pirkimo–pardavimo sutartis. Privaloma užtikrinti, kad sutartyse būtų laikomasi įstatyme ir teisės aktuose numatytų nuostatų.

„Įstatymas įsigaliojo nuo šių metų lapkričio mėnesio ir jis pilnai taikomas visai šiuo metu vykdomai prekybos veiklai. Ir nors sutartims atnaujinti skirtas vienerių metų laikotarpis, tai nereiškia, kad įstatyme numatyti draudžiami veiksmai yra laikinai toleruojami iki kol sutartys nebus pakeistos“ – pastebi Všį Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūros „ZUA“ direktorius Šarūnas Celiešius.

Kviečiame dalyvauti sodų rišimo mokymuose

Upytės tradicinių amatų centras gruodžio 17 d. 17 val. kviečia į susitikimą su tautodailininke Rasa Družiene, kuri pristatys savo parodą „Šiaudo šviesa ir kartu organizuos sodų rišimo mokymus.

Adventiniame laukime labai smagu vakaroti, kuriant namų puošmenas, skirtas Kalėdoms. Besisukantis sodas virš Kūčių stalo – jaukaus tikėjimo, kad susirinkome visi, ir esantys, ir buvę – ženklas. Kviečiame į Upytės amatų centrą pasigrožėti Rasos Družienės sukurtais sodais ir mokytis patiems juos rišti.

 

Kviečiame teikti paraiškas dalyvauti Ateities kaimo kūrėjų apdovanojimų (AKKA) 2022 metų atrankoje

Lietuvos kaimo tinklas kviečia teikti paraiškas dalyvauti Lietuvos kaimo plėtros 2014-2020 programos (toliau – KPP) gerųjų projektų pavyzdžių atrankoje „Ateities kaimo kūrėjų apdovanojimai (AKKA) 2022“.

Gerųjų projektų pavyzdžių atrankai gali būti teikiami tik jau baigti įgyvendinti KPP 2014–2020 projektai, kurie įgyvendinti be pažeidimų, nėra gavę sankcijų bei pasiekė visus projekto paraiškoje numatytus rodiklius. Atitinkantys sąlygas ir norintys dalyvauti projektų vykdytojai privalo užpildyti „Gerųjų projektų pavyzdžio formą“ iki 2021 m. gruodžio 31 d. bei išsiųsti ją el. adresu tinklo.sekretoriatas@zum.lt . Gerųjų projektų pavyzdžio formą galite rasti žemiau prisegtuke. Atrankoje numatomos 5 nominacijos:

Metinė konferencija „Tautinio paveldo produktų apsauga, kūrimas, realizavimas ir populiarinimas“

Sėkmingiausiai dirbančių tradicinių amatininkų ir amatų centro iškilmingas apdovanojimas jau gruodžio 10 d. metinėje tautinio paveldo konferencijoje „Tautinio paveldo produktų apsauga, kūrimas, realizavimas ir populiarinimas“. Šiais metais renginys įvyks jaukiame Platelių dvaro sodybos tradicinių amatų centre, iš kur tiesioginė transliacija internetu Jus pasieks kiekviename Lietuvos kampelyje.

VšĮ Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūra kartu su Žemės ūkio ministerija gruodžio 10 d. kviečia susiburti ir kartu dalyvauti šventinėje popietėje nuo 12 valandos.

Archyvų metams - Kretingos rajono savivaldybės nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvadas

Kretingos rajono savivaldybė informuoja, kad bendradarbiaudama su Nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvado tvarkytoju, LNKC Nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvado specialistėmis L. Sungailiene ir S. Ramoškaite, 2020–2021 metais sėkmingai atliko parengiamuosius Kretingos rajono nematerialaus kultūros paveldo vertybių registro, vietinio šių vertybių bylų archyvo kūrimo darbus.

2021 m. lapkričio 30 d. Kretingos rajono kultūros centre vyks pirmųjų Nematerialaus kultūros paveldo vertybių įrašymo iškilmės į Kretingos rajono savivaldybės Nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvadą.

Kvietimas teikti paraiškas pagal Paramos Lietuvos vyno sektoriui 2019–2023 metų programą

VšĮ Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūra kviečia teikti paramos paraiškas pagal Paramos Lietuvos vyno sektoriui 2019–2023 metų programą. Paraiškos priimamos nuo 2021 m. lapkričio 29 d. iki 2021 m. gruodžio 29 d. 17.00 val. Paraiškos teikiamos adresu L. Stuokos-Gucevičiaus g. 9-12, LT-01122  Vilnius arba el. paštu info@zua.lt.

Paraiška pateikiama asmeniškai pareiškėjo vadovo arba jo įgalioto asmens arba siunčiama registruotu laišku, arba įteikiama pašto kurjerio (atspausdinta ir įrašyta į kompiuterinę laikmeną Microsoft Word ir PDF formatais), arba elektroniniu paštu (Microsoft Word ir PDF formatais) aukščiau nurodytais adresu ar elektroniniu paštu. Agentūros darbo laikas: pirmadienį–ketvirtadienį 8–17 val., penktadienį 8–15.45 val., pietų pertrauka 12–12.45 val.

Diskutuota apie Europos žaliojo kurso įtaką kaimo vietovėms

Viešojoje erdvėje daug kalbama apie 2019 m. Europos Komisijos paskelbto Europos žaliojo kurso tikslus ir svarbiausius jo aspektus. Tačiau informacijos apie tai, kaip Žaliasis kursas gali paveikti Europos šalių kaimo vietoves, taip pat ir Lietuvos kaimo vietoves, nėra daug. Lieka daug atvirų klausimų, kokia galima jo įtaka Lietuvos kaimo vietovėms ir žemės ūkiui.

Europos Žaliasis kursas apima sritis „Nuo lauko iki stalo“, biologinės įvairovės,  Europos klimato kaitos dokumentus, renovaciją, žiedinę ekonomiką, bioekonomiką, trumpąsias maisto grandines, žemės ūkio ekologizavimą, švaresnės energetikos ir išmanaus judumo sistemas ir t.t., kurios daugiau ar mažiau susijusios su kaimo vietovėmis ir nauji įsipareigojimai turės poveikį tiek šių vietovių ekosistemoms, tiek kaime gyvenančių žmonių pajamoms.

Praktiniai verslo kaime pavyzdžiai: įdarbinti bepiločiai orlaiviai

„Bepilotis orlaivis – universali priemonė, kuri panaudojama daugelyje sričių. Iš tokios veiklos tikrai galima išgyventi, o svarbiausia,  kad ji nėra nuobodi ir monotoniška,“ – sako MB „Gandriukai“ vadovas Domantas Kancleris. Pažvelgęs į verslą inovatyviai įsigijo bepilotį orlaivį ir mažąją bendriją įsteigė kaimo vietovėje.

MB „Gandriukai“ veikia Širvintų rajone. D.Kancleris kuria profesionalius reklaminius bei įvaizdinius klipus ir smulkiesiems verslams, įsikūrusiems kaimo vietovėse, ir didelio masto įmonėms. Bepiločiu orlaiviu gautas nuotraukas iš oro panaudoja kuriant 3D modelius,  vykdo žemės sklypų bei kitų objektų ploto, tūrio apskaičiavimą ir daug kitų projektų.

Stiprinama prekybos priežiūros kontrolė

Nuo lapkričio 1 d. įsigaliojęs Lietuvos Respublikos nesąžiningos prekybos praktikos žemės ūkio ir maisto produktų tiekimo grandinėje draudimo įstatymas įgalina apsaugoti ūkininkus ir kitus žemės ūkio bei maisto produktų tiekėjus nuo prekybos praktikoje pasitaikančių neteisėtų veiksmų.

Apie nesąžiningos prekybos praktiką maisto tiekimo grandinėje Europos Sąjungoje diskutuojama daugiau nei 10 metų, tačiau tik 2019 m. buvo priimta direktyva, kuria siekiama užkirsti kelią nesąžiningam įmonių tarpusavio elgesiui, neatitinkančiam sąžiningos praktikos principų. Įvertinus poreikį stiprinti ūkininkų vaidmenį maisto tiekimo grandinėje, Lietuvos Respublikos Seimas priėmė draudimo įstatymą, kuris tikėtina stabilizuos situaciją maisto tiekimo ir žemės ūkio sektoriuose.

  Prenumeruoti naujienas

Biudžetinė įstaiga Žemės ūkio agentūra prie Žemės ūkio ministerijos

Gedimino pr. 19, 01103 Vilnius
Tel. +370 616 46910
El. paštas info@zua.lt
Įmonės kodas 304894892
PVM mokėtojo kodas LT100011866612
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre

 

X