Kaip keičiasi prekybos priežiūra?

Nuo 2021 m. lapkričio 1 d. įsigaliojus Nesąžiningos prekybos praktikos žemės ūkio ir maisto produktų tiekimo grandinėje draudimo įstatymui, VšĮ Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūra „ZUA” pradeda vykdyti naujas funkcijas, kuriomis siekiama kontroliuoti draudžiamus prekybos žemės ūkio ir maisto produktais veiksmus. Agentūra atliks įstatymo laikymosi priežiūrą, teiks metodinę pagalbą tiekėjams bei pirkėjams dėl tinkamo įstatymo nuostatų taikymo, esant pažeidimams atliks tyrimus, o nustačius juos – skirs įstatyme numatytas sankcijas.

Vykdant prekybos priežiūrą yra siekiama stabilizuoti situaciją maisto tiekimo ir žemės ūkio sektoriuose, užtikrinant pusiausvyrą tarp tiekėjų ir pirkėjų: sumažinti draudžiamos praktikos, sukeliančios neigiamas pasekmes, atvejų skaičių. Norima apsaugoti ūkininkus ir kitus žemės ūkio bei maisto produktų tiekėjus nuo prekybos praktikoje pasitaikančių neteisėtų veiksmų.

Pažeidimų tyrimai ir jų nagrinėjimas

Siekiant apginti žemės ūkio ir maisto produktų tiekėjus, jų interesus, Agentūra turi teisę inicijuoti pažeidimo tyrimą. Kad atsirastų pagrindas tokį tyrimą pradėti, Agentūra turi surinkti patikimos informacijos apie galimus nusižengimus.

Didžiausias pagrindas pradėti pažeidimo tyrimą – informacija, gauta iš galimai nukentėjusio tiekėjo. Ji Agentūrai gali būti perduodama teikiant oficialų prašymą, kuriame yra nurodyti galimai įvykdyti ar vis dar vykdomi draudžiami prekybos veiksmai, bei kreipiantis anonimiškai.

Surinkti patikimą informaciją apie galimus įstatymo reguliavimo srities pažeidimus ir pradėti pažeidimo tyrimą Agentūra gali ir savo iniciatyva. Agentūra nuolat vykdys rinkos stebėseną: komunikuos su tiekėjais, rinks informaciją elektroninių klausimynų pagalba ir taikys kitus informacijos rinkimo bei priežiūros metodus.

Svarbu, kad Agentūrai pradėjus tyrimą ir turint pakankamai duomenų apie šio įstatymo pažeidimą, siekiant išvengti esminės žalos ar nepataisomų pasekmių tiekėjų interesams, ji turi įgaliojimą taikyti laikinąsias apsaugos priemones, tokias kaip – įpareigoti pirkėją nutraukti galimai neteisėtą veiklą ar įpareigoti pirkėją atlikti tam tikrus veiksmus, jeigu jų neatlikimas padarytų tiekėjui esminės žalos arba dėl to atsirastų nepataisomų pasekmių.

Agentūros darbuotojų įgaliojimai

Atliekant galimos nesąžiningos prekybos praktikos tyrimą, Agentūros darbuotojams suteikti aukšti įgaliojimai surinkti visus įmanomus įrodymus dėl pažeidimo aplinkybių, net jeigu tam būtina be įspėjimo (su teismo leidimu) įeiti į pažeidėjo valdomą teritoriją ir patalpas. Pažeidėjo patikros vietoje  Agentūros darbuotojai turi teisę peržiūrėti ir surinkti tyrimo tikslams reikalingus dokumentus ir duomenis, gauti žodinius ir rašytinius paaiškinimus iš asmenų, rinkti ir fiksuoti kitą prieinamą informaciją, kuri tiriant bylą gali turėti įrodomosios reikšmės.

Agentūros darbuotojų reikalavimai, atliekant nurodytus veiksmus, yra privalomi, o už šių reikalavimų nevykdymą ar netinkamą vykdymą – taikomos įstatyme numatytos sankcijos.

Už įstatymo pažeidimą, taip pat už Agentūros įpareigojimų atlikti tam tikrus veiksmus nevykdymą, Agentūra turi teisę skirti pinigines baudas. Skiriant baudas, kaip numatyta įstatyme, atsižvelgiama į padaryto pažeidimo pobūdį, trukmę ir mastą, taip pat į atsakomybę lengvinančias ir sunkinančias aplinkybes.

Kviečiame kreiptis

Tiekėjai, kuriems kyla įtarimas dėl vykdomų nesąžiningų prekybos veiksmų, yra skatinami kreiptis konsultacijai, kurios metu bus įvertinama situacija, peržiūrimi turimi pareiškėjo duomenys ir prireikus – inicijuojamas tyrimas dėl vykdomos nesąžiningos prekybos.

Anonimiškai tiekėjai gali kreiptis per Agentūros tinklalapio skiltį „PRANEŠK“, kurioje pateikta bendra pranešimo forma. Taip pat galima kreiptis el. paštu info@zua.lt, tel. nr. +370 52 649035, siunčiant registruotą laišką ar atvykus į Agentūrą, adresu L. Stuokos-Gucevičiaus g. 9-12, 01122, Vilnius. Kreipiantis tiesiogiai į Agentūrą įstatymas įpareigoja užtikrinti pateikiamos informacijos konfidencialumą.

Daugiau apie naujai įsigaliojusį įstatymą skaitykite čia.

Daugiau apie reikalavimą atnaujinti pirkimo-pardavimo sutartis skaitykite čia.