Naujienos

Žemės ūkio agentūra perspėja: vėluojant atsiskaityti gresia baudos

Žemės ūkio agentūra siekia apsaugoti ūkininkus ir kitus žemės ūkio bei maisto produktų tiekėjus nuo prekybos praktikoje pasitaikančių neteisėtų veiksmų.

Šių metų birželio mėn. pabaigoje ūkio subjektui skirta bauda už draudžiamą nesąžiningą prekybą. Ūkio subjektas vėlavo atsiskaityti su tiekėjais už greitai gendančius žemės ūkio ir maisto produktus ir taip pažeidė Lietuvos Respublikos nesąžiningos prekybos praktikos žemės ūkio ir maisto produktų tiekimo grandinėje draudimo įstatymo reikalavimus.

Kaip numatoma įstatyme, esant nereguliariam tiekimui, už greitai gendančius žemės ūkio ir maisto produktus pirkėjas privalo atsiskaityti per 30 kalendorinių dienų nuo produktų pristatymo arba mokėtinos sumos už produktus nustatymo dienos, priklausomai nuo to, kuri data yra vėlesnė.

Informavimo ir pardavimo skatinimo programoms vykdyti – paraiškos iš Lietuvos

Šiais metais gauti finansavimą informavimo apie žemės ūkio produktus ir jų pardavimo skatinimo kampanijoms vykdyti pretenduoja ir Lietuvos pareiškėjai.

Pasibaigus Europos Komisijos (EK) paskelbtam kvietimui teikti paraiškas, pranešama, kad paraiškų priėmimo metu sulaukta 130 paraiškų dėl paprastųjų informavimo apie žemės ūkio produktus ir jų pardavimo skatinimo programų (SIMPLE programa, kurios pareiškėjas yra iš vienos šalies narės). Iš jų 2 paraiškas pateikė Lietuvos pareiškėjai.

EK finansuoja informavimo ir pardavimo skatinimo programų, kuriomis siekiama populiarinti ES žemės ūkio produktus visame pasaulyje, didinti jų konkurencingumą ir vartojimą, vykdymą. Tai daroma su šūkiu „Prašom! Tai iš Europos“ („Enjoy, it’s from Europe!“).

Su gyvulininkyste iš arčiau susipažino 1,5 tūkst. vaikų

Praėjusių mokslo metų pabaigoje moksleiviai ir darželinukai iš 40 ugdymo įstaigų turėjo progą gyvai susipažinti su gyvulininkyste. Šią galimybę suteikė Šviečiamoji gyvulininkystės programa.

Nuo 2015 metų ugdymo įstaigos kasmet kviečiamos teikti paraiškas dalyvauti Šviečiamojoje gyvulininkystės programoje. Šie metai – ne išimtis. Vasario mėnesį paskelbus paraiškų priėmimą, buvo atrinktos ikimokyklinį ir priešmokyklinį, pradinį bei pagrindinį ugdymą teikiančios įstaigos, kurias lankantys vaikai dalyvavo Žemės ūkio agentūros organizuotose išvykose ar pačiose įstaigose vykusiose smulkiųjų ūkinių gyvūnų parodėlėse.

Darželinukai ir ikimokyklinukai sulaukė svečių – mobiliosios ūkinių gyvūnų parodos. Kaip pasakoja programos dalyviai, raibos ir juodos vištos, putpelės, maži ančiukai ir žąsiukai, meilūs pūkuoti triušiai ir net šinšilos traukė dėmesį ir šypsenas ne tik iš vaikų, bet ir iš mokytojų. Vaikai džiaugėsi galėdami paglostyti kiekvieną gyvūnėlį ar paukštį, noriai įsitraukė į edukatorės pateiktas praktines užduotėles. Iš viso suorganizuota 15 tokių parodų mažiesiems.

Išrinkti konkurso „Išskirtinis bendruomenės pavasario projektas“ nugalėtojai

4 km ilgio stalas, sujungęs du kaimus, atgaivinta „Įstricos zacirkos“ sriuba, 200 mamų, močiučių ir tetų skarelių minint Motinos dieną bei šiaudinių skulptūrų simpoziumas – tai unikalios kaimo bendruomenių idėjos, pripažintos nugalėtojomis Žemės ūkio agentūros organizuotame konkurse.

Konkurse „Išskirtinis bendruomenės pavasario projektas“ dalyvavo 36 bendruomeninės organizacijos iš skirtingų Lietuvos savivaldybių. Dalyviai buvo kviečiami teikti šį pavasarį įgyvendintas bendruomenių veiklas ar projektus, kurie atnešė pozityvius pokyčius, skatino tarpusavio bendradarbiavimą, dalijimąsi gerąja patirtimi, įkvėpė kūrybiškai ir aktyviai garsinti savo kaimą, stiprinti bendruomeniškumą.

Kaip ūkininkams greičiau pasiekti savo pirkėją? Viskas paprasčiau, nei atrodo

Ūkininkė Lina Vyšniauskaitė po Žemės ūkio agentūros (ŽŪA) prie Žemės ūkio ministerijos surengto seminaro Joniškio turizmo ir verslo informacijos centre grįžo namo ir išsyk užsiregistravo nemokamoje elektroninės prekybos platformoje „Kaimas į namus“ (www.kaimasinamus.lt). „Viskas dabar kur kas aiškiau – važiavau į seminarą su labai mažais lūkesčiais, o gavau labai daug“, – po seminaro įkvėpta kalbėjo Lina. Produkciją pirkėjai perka pirmiausiai pagal nuotrauką, o bendra komunikacija yra raktas į sėkmę.

Žemės ūkio agenturos valdoma nemokama elektroninės prekybos platforma „Kaimas į namus“ suteikia galimybę regionams vystytis ir kviečia prisiungti prie platformos visus ūkininkus, amatininkus ir smulkius verslininkus.

 

Tautinio paveldo produktų patikrų rezultatai ir rekomendacijos

Žemės ūkio agentūra prie Žemės ūkio ministerijos kartu su ekspertų komisija šių metų antrame ketvirtyje atliko planinius tradicinių amatininkų veiklos patikrinimus Vilkaviškio, Elektrėnų, Prienų ir Švenčionių rajonuose. Šios patikros siekė ne tik nustatyti, kaip amatininkai laikosi reikalavimų ir įsipareigojimų, bet ir suteikti gamintojams galimybę tobulinti savo veiklą bei padėti spręsti kylančius iššūkius.

Per patikrinimus buvo atkreiptas dėmesys į keletą svarbių neatitikimų ir pareikalauta, kad būtų griežtai laikomasi nustatytų reikalavimų. Pastebėta, kad gaminant tradicinius mėsos gaminius, naudojama masinės gamybos įranga ir netradiciniai prieskoniai. Sertifikuotų produktų gamyba turi būti atskirta nuo masinės gamybos. Jai gaminti dažnai reikalaujama net speciali istorinė įranga. Netradiciniais prieskoniais tautinio paveldo produktai nėra gardinami. Amatininkai savo produktus, pažymėję tautinio paveldo ženklais, įsipareigoja gaminti ir ženklinti tik tai, kam buvo išduotas sertifikatas bei griežtai laikytis tų reikalavimų. 

Atkreiptas dėmesys ir į  tai, kad ne visada sertifikuoti gaminiai buvo gaminami laikantis aprašuose nurodytų receptūrų, ir gali pateikti tinkamai užpildytas technologines korteles. Situacijai pakeisti ir užtikrinti, kad visi gamybos procesai atitiktų reikalavimus, gali padėti papildomi mokymai ir konsultacijos.

Žemės ūkio agentūra vykdo ūkinių gyvūnų veislininkystės priežiūros funkcijas

Nuo šių metų vasario vidurio Žemės ūkio agentūrai prie Žemės ūkio ministerijos pavesta įgyvendinti valstybės politiką ūkinių gyvūnų veislininkystės srityje ir užtikrinti ūkinių gyvūnų veislininkystės įstatymo bei kitų veislininkystės veiklą reglamentuojančių teisės aktų tinkamą vykdymą. Iki šiol šias funkcijas vykdė Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba.

Prireikus ūkinių gyvūnų veislininkystės paslaugų arba norint gauti leidimą šiai veiklai vykdyti, turėtumėte kreiptis į Žemės ūkio agentūrą. Agentūra taip pat teikia informaciją apie grynaveislių veislinių gyvūnų ir hibridinių veislinių kiaulių veisimo organizacijų bei veisimo programų pripažinimą ir kitais su veislininkyste susijusiais klausimais.

Agentūra yra pagrindinė institucija, atsakinga už:

Leidimų išdavimą: Agentūra išduoda leidimus teikti ūkinių gyvūnų veislininkystės paslaugas: 1) ūkinių gyvūnų sėklinimo; 2) ūkinių gyvūnų spermos ėmimo; 3) ūkinių gyvūnų spermos laikymo ir tiekimo rinkai; 4) ūkinių gyvūnų embrionų ėmimo; 5) ūkinių gyvūnų embrionų gamybos; 6) ūkinių gyvūnų embrionų saugojimo; 7) ūkinių gyvūnų embrionų persodinimo; 8) ūkinių gyvūnų kiaušialąsčių ėmimo; 9) ūkinių gyvūnų kiaušialąsčių saugojimo; 10) ūkinių gyvūnų kergimo; 11) pieninių veislių galvijų produktyvumo tyrimų; 12) pieninių veislių avių produktyvumo tyrimų; 13) pieninių veislių ožkų produktyvumo tyrimų; 14) mėsinių veislių galvijų produktyvumo tyrimų; 15) mėsinių avių produktyvumo tyrimų; 16) mėsinių ožkų produktyvumo tyrimų; 17) kiaulių produktyvumo tyrimų; 18) ūkinių gyvūnų eksterjero vertinimo; 19) žirgų darbingumo testavimo.

Savivaldybių atstovai aptars melioracijos valstybės priežiūros vykdymą Šilutėje

Birželio 20 d. 10 val. Žemės ūkio ministerija kartu su Žemės ūkio agentūra kviečia savivaldybių žemės ūkio skyrių vedėjus, specialistus ir ŽŪM atstovus susitikti Šilutėje Hugo Šojaus konferencijų centre (Lietuvininkų g. 4) aptarti melioracijos valstybinės priežiūros vykdymą ir  atsakomybes. Susitikimo metu planuojama pristatyti ir diskutuoti melioracijos darbų, melioracijos statinių naudojimo patikrinimų bei kitais valstybinės priežiūros klausimais.

Renginyje bus apžvelgta valstybės lėšomis finansuojamų melioracijos darbų programose pastebėti neatitikimai, valstybei nuosavybės teise priklausančių melioracijos, hidrotechninių statinių statybos bei polderių techninė priežiūra ir naudojimas.

Šiemet Agentūra planuoja surengti penkis tokius susitikimus regionuose, kuriuos atstovauja savivaldybėms priskirti inžinieriai-inspektoriai. Siekdama konstruktyvaus darbo ir tolygaus susitikimų dalyvių pasiskirstymo, Agentūra susitikimus rengia pagal sugrupuotas savivaldybes.

Skirta Nacionalinė parama kaimo bendruomenių veiklai 2024 metais

Šią savaitę Nacionalinė mokėjimo agentūra pranešė apie priimtą sprendimą šiemet skirti nacionalinę paramą 293 kaimo bendruomenių projektams už 1 220 430,89 Eur.

Parama skirta pagal veiklos sritis:
⦁    kaimo bendruomenės materialinės bazės sukūrimas arba stiprinimas – 18 projektų (53 982,19 Eur);
⦁    kaimo vietovės viešųjų erdvių, statinių sutvarkymas ir (arba) priežiūra, pritaikant jas kaimo gyventojų poreikiams, bendruomeninės veiklos skatinimas – 149 projektams (776 742,08 Eur);
⦁    renginių (mokomųjų Seimo ir (ar) savivaldybės, kurioje veikia organizacija, paskelbtoms metų temoms garsinti, minėti) renginių arba vizitų, renginių, skirtų Lietuvos mažųjų kultūros sostinių veikloms įgyvendinti, renginių Lietuvos Respublikos organizavimas. Paraiška gali būti teikiama tik vieno renginio arba vizito organizavimui – 126 projektams (389 706,62 Eur).

Nuotolinis seminaras: individuali veikla ar mažoji bendrija

Žemės ūkio agentūra vykdydama socialinę funkciją - verslumo skatinimą, trumpųjų maisto tiekimo grandinių kūrimosi skatinimą bei kooperacijos skatinimą, organizuoja seminarą tema „Individualios veiklos ir mažosios bendrijos mokesčiai“. Seminaras vyks nuotoliniu būdu birželio 5 d., 14 val., į kurį gilinti žinias mokestinės politikos tema kviečiami smulkūs ūkininkai, verslininkai, amatininkai bei viešojo sektoriaus atstovai.

Seminarą apie individualios veiklos bei mažosios bendrijos verslo formų skirtumus, panašumus ir pranašumus ar trūkumus, bei kurią verslo formą patogiau rinktis, ves buhalterijos ir finansų sektoriaus praktikė Jurgita Jociuvienė.

Verslumo skatinimas yra labai svarbus regionų gyvybingumui, kadangi smulkieji verslai ne tik didina gyventojų užimtumą, pajamų augimą, bet ir tampa svarbia socialine funkcija, jungiančia bendruomenes. Paskaitų metu aktyviausieji bendruomenių nariai įgyja naujų žinių, kuriomis gali dalintis, tuo skatindami ir mažiau aktyvius bendruomenių narius keisti požiūrį į verslumą, imtis naujų veiklų, plėsti akiratį bei keisti gyvenimo būdą.

Bitininkai pirmą kartą kviečiami burtis į bičių veisimo organizacijas

Gera žinia bitininkams – pirmą kartą nustatyta tvarka, pagal kurią bus pripažįstamos bičių veisimo organizacijos ir tvirtinamos jų veisimo programos. Šia tvarka tikimasi paskatinti burtis bičių mylėtojus ir vykdyti kryptingas bičių veisimo veiklas, skirtas išsaugoti bičių populiaciją, ypač – vietines bites.

Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) parengtas Bičių veisimo organizacijų pripažinimo ir jų vykdomų bičių veisimo programų patvirtinimo tvarkos aprašas nustato bičių veisimo organizacijų pripažinimo ir jo panaikinimo sąlygas, veisimo programų patvirtinimo, keitimo bei panaikinimo tvarką. Aprašas taikomas asmenims, siekiantiems būti pripažintais veisimo organizacija ir pripažintoms bičių veisimo organizacijoms.

Pasak ŽŪM Gyvulininkystės ir gyvūnų gerovės skyriaus patarėjos Rasos Sirutkaitytės, bičių laikytojai, norintys įsigyti atitinkamos rasės bičių motinų, turės tikslesnius duomenis, kokia organizacija ką gali pasiūlyti, galės labiau pasitikėti bičių motinų platintoju, kai jis bus veisimo programos dalyvis.

Vaisiai ir uogos iš mokyklos sodo – Lietuvos mokinių realybė

Lietuvos ugdymo įstaigose šiuo metu vaisius ruošiasi nokinti prieš keletą metų pasodinti vaismedžiai – obelys ir kriaušės. Tai viena iš Vaisių ir daržovių bei pieno ir pieno produktų vartojimo skatinimo vaikų ugdymo įstaigose programos švietimo priemonių, kuriai įgyvendinti teikiama Europos Sąjungos finansinė parama. Šia gražia iniciatyva siekta sudaryti vaikams galimybę kurti savo sodą – praktiškai susipažinti su sodininkyste iš arti. O ugdymo įstaigos, turinčios kelis hektarus teritorijos, papildydamos šią idėją, augina ne tik minėtus vaismedžius, bet ir vaistinių augalų, šilauogių, pomidorų. Į ugdymo įstaigų procesą įtraukus patirtines sodininkystės, uogininkystės bei daržininkystės veiklas, moksleiviai jaučia didesnę motyvaciją mokytis, taip pat noriai kaupia praktines žinias.

„Sodinukai buvo pristatyti į ugdymo įstaigas ir pasodinti nurodytose vietose taip, kad vaikams būtų lengva juos pasiekti ir jais rūpintis. Ugdymo įstaigų bendruomenė gavo ir detalią informaciją, kaip rūpintis vaismedžiais, kad šie duotų gausų derlių“, – informuoja Žemės ūkio agentūros Rinkos priemonių administravimo skyriaus vedėja Vida Kardelytė.

  Prenumeruoti naujienas

Biudžetinė įstaiga Žemės ūkio agentūra prie Žemės ūkio ministerijos

Gedimino pr. 19, 01103 Vilnius
Tel. +370 616 46910
El. paštas info@zua.lt
Įmonės kodas 304894892
PVM mokėtojo kodas LT100011866612
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre

 

X