Naujienos

Skelbiamas konkursas amatininkų ir tradicinių amatų centrų premijoms gauti

Žemės ūkio ministerija kartu su Žemės ūkio agentūra skelbia konkursą sėkmingiausiai dirbančių tradicinių amatininkų ir tradicinių amatų centrų premijoms gauti. Siūlymai dėl kandidatų priimami vieną mėnesį, nuo rugsėjo 1 iki rugsėjo 30 d.

Konkurso tikslas – įvertinti sėkmingiausiai dirbančių tradicinių amatų centrų ir tradicinių amatininkų veiklą ir juos paskatinti.

 

Žalio pieno pardavėjų teisės: kaip išvengti klaidų

Žalio pieno pardavėjai, kaip ir bet kurie kiti verslo subjektai, turi teisę į sąžiningas ir skaidrias sutarties sąlygas. Tačiau praktikoje pasitaiko klaidų ir nesusipratimų, kurie gali turėti neigiamų pasekmių tiek žalio pieno pardavėjams, tiek pirkėjams. Žemės ūkio agentūra pristato dažniausiai daromas klaidas ir pateikia rekomendacijas, kaip jų išvengti.

Vienašališkas sutarties sąlygų keitimas

Viena iš klaidų, kurią daro žalio pieno pardavėjai – sutikimas su vienašališkai keičiama sutartimi. Svarbu pabrėžti, kad sutartis (ar jos priedai) gali būti keičiami arba papildomi tik tada, kai abiem šalims pavyksta susitarti. Jei pardavėjas nesutinka su pirkėjo siūlymu, jis turi teisę derėtis dėl sąlygų.

Tuo atveju, kai kompromisas nepasiekiamas, pardavėjas gali nutraukti sutartį pagal sudarytos sutarties nuostatas.

Dar vienas svarbus aspektas – sutarties priedai. Sutarties priedas yra neatsiejama sutarties dalis, kuris galioja tik tada, kai ją pasirašo abi šalys. Tai reiškia, kad jei pardavėjas nesutinka su pirkėjo siūlymu dėl žalio pieno kainos ar kitų sąlygų, jis turi teisę nepasirašyti sutarties priedo arba pasirašyti aiškiai įrašant, kad žalio pieno pardavėjas nesutinka su pirkėjo siūloma kaina. Tik abiejų šalių susitarimu patvirtinti priedai turi teisinę galią.

Amatininkai kviečiami puoselėti tradicijas ir senuosius amatus

Žemės ūkio agentūra kviečia asmenis, neabejingus Lietuvos tradiciniams amatams, kuriančius tradicinius gaminius ar gebančius perduoti tradicinės gamybos žinias jaunimui ir kitiems besidominčius, sertifikuoti savo gaminamus produktus, mokymo programas ar tradicines paslaugas.

2024 metų pirmąjį pusmetį Žemės ūkio agentūra perdavė Tautinio paveldo ekspertų komisijai 20 prašymų teikti siūlymams dėl tautinio paveldo produktų, tradicinių amatų neformaliojo mokymo programų sertifikavimo ir tradicinių amatų meistrų atestavimo.

Komisijos siūlymu sertifikuota 12 tautinio paveldo produktų, 2 tradicinių amatų neformaliojo mokymo programos. 1 asmeniui suteiktas tradicinių amatų meistro vardas.

Amatininkai ir toliau kviečiami kreiptis dėl sertifikavimo. Gamintojai ar paslaugų teikėjai, kurių gaminiai (paslaugos) pripažinti tautinio paveldo produktais (tradicine paslauga) gali gauti ir valstybės paramą.

Sertifikavimo prašymai ir prie jų pridedami dokumentai teikiami Žemės ūkio agentūrai  elektroniniu paštu info@zua.lt, kitomis elektroninio ryšio priemonėmis, paštu, kreipiantis asmeniškai arba per atstovą (atstovo teisė atstovauti turi būti įrodoma rašytiniu sutikimu).

Laikas atnaujinti veisimo programas

Žemės ūkio agentūra atkreipia dėmesį, kad veisimo organizacijos turi peržiūrėti, prireikus patikslinti ir pateikti tvirtinimui grynaveislių veislinių gyvūnų ir hibridinių veislinių kiaulių veisimo programas. Anksčiau patvirtintos programos nustos galioti šių metų gruodžio 1 d. Tačiau organizacijos kviečiamos teikti programas agentūrai nelaukiant termino pabaigos, nes programas dar vertins ir tvirtins komisija.

Grynaveislių veislinių gyvūnų ir hibridinių veislinių kiaulių veisimo programos turės atitikti naujus kriterijus – siektini rezultatai turės būti susiję su veisimo programos tikslais ir išmatuojami bei išreiškiami skaitine išraiška. Vadovaudamasi veisimo programose nurodytais kriterijais, rodikliais ir jų reikšmėmis, Žemės ūkio agentūra vertins veisimo programų įgyvendinimą.

Visi reikalavimai veisimo programoms numatyti Grynaveislių veislinių gyvūnų ir hibridinių veislinių kiaulių veisimo organizacijų pripažinimo ir jų vykdomų grynaveislių veislinių gyvūnų veisimo programų patvirtinimo tvarkos apraše.

 

Kooperatyvai ir mažosios bendrijos kviečiamos peržiūrėti sutartis

Žemės ūkio agentūra atkreipia dėmesį, kad nuo šiol kooperatyvams ir mažosioms bendrijoms privalu laikytis Lietuvos Respublikos nesąžiningos prekybos praktikos žemės ūkio ir maisto produktų tiekimo grandinėje draudimo įstatymo.

2024 m. rugpjūčio 1 d. neteko galios Lietuvos Respublikos nesąžiningos prekybos praktikos žemės ūkio ir maisto produktų tiekimo grandinėje draudimo įstatymo 1 straipsnio 7 dalies 3 punktas, kuriame buvo numatyta išimtis, kad šis įstatymas netaikomas kooperatinių bendrovių (kooperatyvų) ar mažųjų bendrijų ir jų narių žemės ūkio ir (ar) maisto produktų pirkimo–pardavimo sutartims.

Nustatyta, kad ši išimtis prieštarauja 2019 m. balandžio 17 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos (ES) 2019/633 dėl įmonių vienų kitoms taikomos nesąžiningos prekybos praktikos žemės ūkio ir maisto produktų tiekimo grandinėje nuostatoms, kuriuos ir buvo įgyvendintos priimant  įstatymą.

Žemės ūkio agentūra skatina sąžiningą prekybą

Žemės ūkio agentūra siekia apsaugoti ūkininkus ir kitus žemės ūkio bei maisto produktų tiekėjus nuo prekybos praktikoje pasitaikančių neteisėtų veiksmų.  

Šių metų liepos mėnesį UAB „Skanėja“ buvo skirta 2386 Eur bauda už draudžiamą nesąžiningą prekybą. Įmonė vėlavo atsiskaityti su tiekėju už žemės ūkio ir maisto produktus, už kuriuos turi būti atsiskaitoma per 30 kalendorinių dienų. Taip buvo pažeisti Lietuvos Respublikos nesąžiningos prekybos praktikos žemės ūkio ir maisto produktų tiekimo grandinėje draudimo įstatymo reikalavimai. 

Pažeidimo tyrimo metu buvo nustatyta, kad UAB „Skanėja“ vėlavo atsiskaityti su tiekėju už grikius 59 kalendorines dienas. 

Primename, kad žemės ūkio ir maisto produktų pirkėjai su tiekėjais turi atsiskaityti įstatymo 4 straipsnio 1 - 3 dalyse nustatyta tvarka. Neatsiskaitymas laiku yra vienas iš dažniausiai pasitaikančių pirkėjų piktnaudžiavimo atvejų, dėl kurio produktų tiekėjai negauna pajamų. 

Siekiama supaprastinti ūkinių gyvūnų kergimo apskaitą

Siekdama ūkininkams palengvinti ir supaprastinti galvijų, avių bei ožkų kergimo apskaitą bei kergimo įvykio deklaravimą, Žemės ūkio ministerija keičia Ūkinių gyvūnų kergimo apskaitos taisykles. Naujosios taisyklės turėtų įsigalioti nuo 2025 m. sausio 1 d.

Šiuo metu reproduktoriaus laikytojas kergimą turi pats įregistruoti Ūkinių gyvūnų registre (ŪGR) per 14 darbo dienų nuo reproduktoriaus iškėlimo iš ūkinių gyvūnų bandos, kurioje buvo vykdomas kergimas, bet ne vėliau kaip iki pirmo gauto palikuonio registravimo dienos. Keičiamose Ūkinių gyvūnų kergimo apskaitos taisyklėse numatoma, kad kergimą bus galima įregistruoti per 30 dienų nuo jo pradžios, t. y. nebereikės laukti kergimo sezono pabaigos, kuris kartais trunka ir visus metus. Tikimasi, kad tokiu būdu duomenys bus tikslesni.

Vykdantiems informavimo apie žemės ūkio produktus ir jų pardavimo skatinimo programas: pakeistos pirkimų taisyklės

Ūkio subjektams, vykdantiems ES finansuojamas informavimo apie žemės ūkio produktus ir jų pardavimo skatinimo paprastąsias programas, svarbu žinoti, kad liepos mėn. pabaigoje buvo patvirtinti prekių, paslaugų ar darbų pirkimo taisyklių pakeitimai.

Kas keičiasi?

Š. m. liepos 25 d. žemės ūkio ministro įsakymu pakeistos pirkimo taisyklės. Pakoreguotas jų pavadinimas, nuo šiol tai – Ūkio subjektų, įgyvendinančių informavimo apie žemės ūkio produktus ir jų pardavimo skatinimo vidaus rinkoje ir trečiosiose valstybėse paprastąsias programas, prekių, paslaugų ar darbų pirkimo taisyklės.

Svarbiausi taisyklių pakeitimai yra susiję su informavimo apie pirkimą tvarka ir reikalavimais skelbimo turiniui. Šie pakeitimai turėtų užtikrinti didesnį pirkimo procedūrų skaidrumą bei sudaryti galimybes skelbiamuose konkursuose dalyvauti didesniam skaičiui tiekėjų.

Melioracijos sistemų naudojimas ir priežiūra: kur kreiptis

Pasitaiko atvejų, kai į Žemės ūkio agentūrą asmenys kreipiasi dėl melioracijos statinių avarinių gedimų, dokumentų išdavimo, reikalingų techninių sąlygų.

Kartais kreipiamasi dėl žemės sklypo, kuriame apskritai nėra melioracijos statinių.

Žemės ūkio agentūra atkreipia dėmesį, kad gyventojai gali savarankiškai pasitikrinti, ar tikrai sklype yra melioracijos statinių, ar žemė yra melioruota – tai galima padaryti naudojantis geoportal.lt. Kaip tai padaryti, galite sužinoti pažiūrėję vaizdo instrukciją.

Jei žemė yra melioruota, tuomet su įvairiais su melioracija susijusiais klausimais pirmiausia reikėtų kreiptis į rajono savivaldybės administraciją pagal melioruotos žemės adresą (vietą).

 

Bendruomenėms, įgyvendinusioms projektus, metas teikti ataskaitas

Žemės ūkio agentūra primena visoms bendruomenėms, šiais metais gavusioms nacionalinę paramą kaimo bendruomenių veiklai, apie būtinybę laiku pateikti projektų įgyvendinimo ataskaitas ir kitus dokumentus.

Nacionalinė parama kaimo bendruomenėms buvo skirta materialinės bazės kūrimui ir stiprinimui, viešųjų erdvių tvarkymui, priežiūrai, bendruomenių veiklos skatinimui, renginių organizavimui.

Projekto vykdytojai Žemės ūkio agentūrai privalo pateikti:

  • Projekto įgyvendinimo ataskaitą Word formatu.
  • 4-5 projekto eigą ir rezultatus iliustruojančias nuotraukas.

Didžioji dalis importo licencijų – ryžiams

Per 2024 metų pirmąjį pusmetį Žemės ūkio agentūra išdavė daugiau kaip 450 importo licencijų, kurių didžioji dalis buvo skirta ryžiams.

Žemės ūkio agentūra Lietuvoje atsakinga už paraiškų žemės ūkio produktų importo ir eksporto licencijoms gauti vertinimą, licencijų išdavimą, užstatų administravimą. Tiek eksporto licencija AGREX, tiek importo licencija AGRIM yra privaloma, kai atitinkamų eksportuojamų ar importuojamų produktų kiekis viršija Komisijos deleguotojo reglamento (ES) 2016/1237 priede nurodytus kiekius.

Taip pat importo licencija privaloma importuojant bet kokį produkto kiekį lengvatine arba tarifinių kvotų tvarka.

Artėja paraiškų sėkmingiausiųjų premijai gauti teikimas

Lietuvių liaudies patarlė byloja: „Darbas meistrą moko ir giria“, o kad būtų žiemą ką girti, primename apie artėjantį paraiškų sėkmingiausiai dirbančiam tradiciniam amatininkui ir tradicinių amatų centrui premijuoti teikimo metą.

Nuo šių metų rugsėjo 1 d. iki rugsėjo 30 d. kviesime teikti kandidatūras sėkmingiausiai dirbančio amatininko ir tradicinių amatų centro premijoms gauti. Nors laiko dar yra, tačiau raginame medžiagą ruošti iš anksto.

Skiriamų premijų tikslas – įvertinti sėkmingiausiai dirbančių tradicinių amatų centrų ir tradicinių amatininkų veiklą ir juos paskatinti.

Kandidatūras premijoms gauti gali siūlyti savivaldybių administracijos, miestų ir rajonų kultūros ir švietimo įstaigos, asociacijos, nevyriausybinės organizacijos, bendruomenės, pavieniai asmenys.

Vėliau, gruodžio mėnesio pradžioje, susitiksime smagiai pabendrauti kasmetinėje konferencijoje „Tautinio paveldo produktų apsauga, kūrimas, realizavimas ir populiarinimas”. Konferencijos metu bus paskelbti ir apdovanoti sėkmingiausiai dirbantys tradicijų puoselėtojai.

Prašome atkreipti dėmesį į paraiškų teikimo tvarką ir su ja susipažinti čia.

  Prenumeruoti naujienas

Biudžetinė įstaiga Žemės ūkio agentūra prie Žemės ūkio ministerijos

Gedimino pr. 19, 01103 Vilnius
Tel. +370 616 46910
El. paštas info@zua.lt
Įmonės kodas 304894892
PVM mokėtojo kodas LT100011866612
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre

 

X