Lietuviški produktai keliauja po pasaulį

Ką tik pasibaigę metai įrodė, kad uždarytos valstybių sienos ir apribotas judėjimas tai dar nėra reikšminga priežastis stabdyti projektus ir idėjų įgyvendinimą. 2020 metais atšaukus visas pagrindines tarptautines parodas, kitus renginius, Lietuvos maisto ir gėrimų eksportuotojų įmonėms  beveik nebeliko galimybių gyvai pristatyti savo produktus užsienio vartotojams.

Siekiant turimomis priemonėmis skatinti lietuviško maisto eksportą ir jį populiarinti užsienyje, VšĮ Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūra („ZUA“) bendradarbiavo su Lietuvos Respublikos ambasada Kinijoje. Žemės ūkio atašė Pekine Kristina Mineikienė praėjusių metų gruodžio 2 dieną organizavo vaizdo reportažo filmavimą apie lietuviškas maisto produktų kokybės schemas bei ES lygmeniu pripažintų žemės ūkio ir maisto produktų kokybės sistemas, ekologiškus produktus ir sveiko maisto kategorijas. Reportažą rengė didžiausia žiniasklaidos organizacija Kinijoje Xinhua News.

Nors Europos Sąjungos ir Kinijos pasirašytame susitarime dėl produktų su geografinėmis nuorodomis apsaugojimo, taip užtikrinant abipusę apsaugą geriausioms abiejų šalių žemės ūkio ir maisto tradicijoms įtraukta tik lietuviška degtinė, reportažu siekiama Kinijos vartotoją supažindinti su platesnėmis Lietuvos pripažintų produktų kategorijomis ir padidinti šių produktų žinomumą bei patrauklumą. 

Filmavimo metu Žemės ūkio atašė Kinijoje pristatė UAB „Daivida“ gaminamą Lietuvišką skilandį, kuris yra įtrauktas į garantuotų tradicinių gaminių registrą, taip pat Lazdijų bitininkų draugijos narių gaminamą Seinų/Lazdijų krašto medų, įmonės UAB „Saimeta“ gaminamą Daujėnų naminę duoną, UAB „Lietuviškas midus“ midų „Stakliškės“. Visi šie produktai yra įtraukti į saugomų kilmės vietos nuorodų ir saugomų geografinių nuorodų registrą. Taip pat pristatytos kitos sveiko maisto ir užkandžių kategorijos orientuojantis į jaunimą ir sveiką mitybą šiuolaikiniu gyvenimo tempu. 

Saugoma kilmės vietos nuoroda (SKVN) ar Saugoma geografine nuoroda (SGN) ženklinami produktai, turintys ryšį su konkrečia geografine vietove, o Garantuoto tradicinio gaminio (GTG) nuoroda - produktai, kurių gamybos, perdirbimo metodas ar sudėtis atitinka to maisto produkto gaminimo tradicijas. Specialiais ženklais pažymėti produktai aiškiai informuoja vartotoją apie produkto ypatingumą, kas suteikia reputaciją bei pranašumą vidaus rinkoje, skatina plėsti verslą bei produktų eksportą.

Į minėtą saugomų GN produktų sąrašą, ES ir Kinijos susitarime įtrauktas vienintelis lietuviškas produktas  - AB „Stumbras“ gaminama Originali Lietuviška degtinė taip pat buvo pristatyta organizuotame 20-ąjame ES prekybos rūmų Kinijoje įkūrimo renginyje, kuriame ES produktams su geografine nuoroda skirtoje ekspozicijoje lankėsi Kinijos Vice Premjeras Hu Chunhua, ES Ambasadorius Kinijoje Nicolas Chapuis ir kiti aukšti pareigūnai.   

Kinijos vartotojams taip pat įdomūs ir kiti pristatyti Lietuvoje gaminami produktai  UAB „Auga“ ekologiškos užpilamos košės,  UAB „Lašų duona“ gaminamas šakotis, UAB „Ekofrisa“ sveiki grikių užkandžiai, MB „Traškuva“ gaminami daržovių traškučiai. Siekiama, kad kuo platesnis lietuviškų maisto produktų asortimentas atrastų savo vartotojus ir paklausą milžiniškoje Kinijos, todėl organizuotas lietuviškų produktų pristatymo bei populiarinimo renginių ir degustacijų ciklą. Apie planuojamus bei įvykusius renginius, kuriuose Kinijos rinkai bus pristatomi lietuviški gaminiai informuosime netrukus.