Naujienos

Pažintis su akvakultūra nepaliko abejingų, ją moksleiviai tęs ir kitąmet

Apie akvakultūrą ir jos ateitį, žuvų auginimą ir priežiūrą, sveiką mitybą – 1–4 ir 5–8 klasių moksleiviai iš visos Lietuvos ne tik daugiau sužinojo, bet ir patys savo kūrybiniais darbais įrodė – žuvininkystė jiems rūpi ir yra įdomi sritis. Toks vis daugiau dėmesio sulaukiančios Pažintinės žuvininkystės programos „Išauginta Europos Sąjungoje“ (Programa) tikslas, kurio bus siekiama ir toliau. 

Pažintis su akvakultūra – nenuobodi 

2021–2022 mokslo metais Programos, kurią įgyvendina Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerija ir VšĮ Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūra (Agentūra), renginiuose sudalyvavo daugiau nei pustrečio tūkstančio moksleivių.

Kaip pabrėžė žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas, gyva pažintis su akvakultūra skatina vaikus domėtis, pažinti, suprasti, kas yra akvakultūra, kam ji reikalinga ir kokią naudą teikia žmogui bei aplinkai. Galbūt, po tokios pažinties ne vienas susimąstys užaugęs tapti akvakultūros ar žuvivaisos specialistu ir kurs sveiką, tvarią ir darnią Lietuvą.

Apdovanoti kūrybinių darbų nugalėtojai

Ši savaitė penkių mokymo įstaigų moksleiviams prasidėjo neįprastai. Mokinukų grupės iš skirtingų Lietuvos kampelių skubėjo ne į pamokas, o į VšĮ Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūros (toliau – Agentūra) organizuojamą Pažintinės žuvininkystės programos „Išauginta Europos Sąjungoje“ (toliau – Programa) baigiamojo kūrybinių darbų konkurso nugalėtojų apdovanojimus. 

„Pateikti kūrybiniai darbai liudija, kad mokiniai daug sužino apie žuvininkystę, akvakultūrą, karjeros galimybes šioje srityje. Džiaugiamės, kad aprimus kelis metus veiklas ribojusiai Korona viruso pandemijai, šiemet galėjome suorganizuoti šią gražią šventę. Mokiniai visus metus aktyviai dalyvavo Programos veiklose, o galiausiai kūrybiniu darbu parodė, kad gautos žinios apie žuvininkystę ir akvakultūrą išliko,“  – mintimis dalijosi Agentūros Mokymų organizavimo skyriaus vedėjas Alvydas Grigaliūnas. Patys geriausieji – pirmų vietų nugalėtojai – pakviesti į Programos baigiamąjį renginį, kurio metu mokiniai buvo ne tik apdovanoti bet ir turėjo galimybę pasidžiaugti kultūrine renginio programa.

Bendruomenių savanoriams reikia dėmesio ir įvertinimo

„Bendruomenių savanoriai neapsiriboja tik vienkartine veikla. Jų veikimo akiratis yra daug platesnis. Jie yra tikroji pilietinė visuomenė, kuri kuria savo kraštą, kartu sprendžia problemas ir kelia gyvenimo kokybę kaime“, - sakė Lietuvos kaimo bendruomenių sąjungos pirmininkė Virginija Šetkienė lapkričio pradžioje Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūros („ZUA“) organizuotame renginyje skirtame Savanorystės metams paminėti. Čia buvo apdovanoti ir konkurso „Mūsų bendruomenės savanoris“ nugalėtojai. Konkursas rengtas, siekiant stiprinti savanoriškos veiklos motyvaciją organizacijose.

„ZUA“ Socialinio bendradarbiavimo skatinimo skyriaus vedėja Kristina Mockutė renginyje priminė, kad savanoryste laikoma veikla, kai žmogus dalį savo laiko, energijos, žinių ir asmeninės patirties atiduoda dirbant bendruomenei ir visuomenei naudingą darbą, negaunat jokio finansinio atlygio. Pasak jos, savanorystė yra galimybė kiekvienam bendruomenės nariui panaudojant savo gebėjimus, fantaziją ir patirtį bendruomenės labui, gauti naujų įspūdžių, kurti gražią, patogią gyvenimo aplinką ir  labiau pažinti save.

Metinė tautinio paveldo konferencija Anykščiuose

Sėkmingiausiai dirbančių tradicinių amatininkų ir amatų centro iškilmingas apdovanojimas jau gruodžio 9 d.  metinėje tautinio paveldo konferencijoje „Tautinio paveldo produktų apsauga, kūrimas, realizavimas ir populiarinimas“. Šiais metais renginys įvyks Anykščių menų inkubatoriuje.

VšĮ Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūra kartu su Žemės ūkio ministerija gruodžio 9 d. kviečia susiburti visos Lietuvos amatininkus ir kartu aptarti, padiskutuoti ir pasidalinti sava patirtimi konferencijoje, ieškant geriausių sprendimų išsaugant Lietuvos tautinį paveldą. Konferencijos metu bus apdovanojami sėkmingiausiai dirbantys tradiciniai amatininkai ir tradicinių amatų centras. 

Konferencija skirta atkreipti dėmesį į mūsų tradicinių amatų puoselėjimą, išsaugojimą ir perdavimą ateities kartoms. Tautodailininkė Marija Liugienė pasidalins savo įžvalgomis apie šiaudinių sodų pynimo tradicijos išsaugojimo svarbą bei populiarinimą už Lietuvos ribų. Kėdainių krašto muziejaus Tradicinių amatų centro Arnetų name vadovė Regina Lukminienė pristatys šio etninio regiono iššūkius saugant ir perduodant tradicijas. Švenčionių krašto patirtimi saugant ir puoselėjant vietos amatus dalinsis Nalšios muziejaus direktoriaus pavaduotoja etninės kultūros veiklai dr. Regina Mikštaitė-Čičiurkienė.

Laukia linksma šeimininkų – anykštėnų padėka su Živile Žarskute, Respublikinio pasakotojų konkurso „Žodzis žodzį gena“ Druskininkuose 2021 metais – laureate. Liūdėti neleis ir  ansambliai: tradicinių kanklių – „Laumakė“ bei folkloro – „Valaukis“.

Konferencijos dalyviai kviečiami aplankyti ir šalia veikiantį praėjusių metų konkurso nugalėtoją – Anykščių rajono tradicinių amatų centrą. 
Renginio moderatorius ir siela – charizmatiškoji Zita Kelmickaitė.

Netrukus startuos kvietimas teikti paraiškas žemės ūkio ir maisto sektoriaus paramos programoms finansuoti

Kiekvienų kalendorinių metų pabaigoje Europos Komisija (EK) patvirtina ateinančių metų informavimo ir skatinimo priemonių žemės ūkio ir maisto sektoriuje darbo programą. Paskui paskelbia kvietimą teikti paraiškas informavimo ir skatinimo programoms žemės ūkio ir maisto sektoriuje finansuoti. Artimiausiu metu bus patvirtinta 2023 m. darbo programa, paskelbtas kvietimas teikti paraiškas, o pareiškėjai, atitinkantys tam tikrus reikalavimus, galės teikti paraiškas gauti finansavimui informavimo ir skatinimo programų žemės ūkio ir maisto sektoriuje įgyvendinimui. Paraiškų rengimui ir pateikimui įprastai yra numatomas kelių mėnesių terminas nuo kvietimo paskelbimo.

Kas yra informavimo ir skatinimo programos bei koks jų tikslas

Informavimo ir skatinimo programa yra nuoseklus viešinimo ir informavimo veiksmų rinkinys, galintis apimti: reklamines ar viešųjų ryšių kampanijas spaudos, televizijos, radijo ar interneto priemonėse (portaluose ar socialiniuose tinkluose), taip pat pardavimų akcijas bei veiksmus prekybos vietose, dalyvavimą parodose ir mugėse, verslo susitikimus, pristatymų organizavimą ir įvairią kitą viešinimo bei reklaminę veiklą. Programos trukmė gali būti nuo vienerių iki trejų metų. Programos gali būti įgyvendinamos Europos Sąjungos (ES) šalyse (t. y. vidaus rinkoje) arba trečiosiose šalyse (nepriklausančiose ES). 

Šių programų tikslas yra padėti ES ūkininkams ir maisto produktų gamintojams įsitvirtinti besiplečiančioje ir dinamiškoje pasaulinės žemės ūkio ir maisto produktų rinkoje: užmegzti naudingas verslui pažintis, didinti eksportą, atrasti naujas rinkas. Visa tai galima daryti pasinaudojant ES parama.
 

 

Sveikiname mūsų bendruomenių savanorius!

VšĮ Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūra paminėjo savanorystės metus, surengdami konkursą „Mūsų bendruomenės savanoris 2022“. Bendruomenių atstovai konkursui pateikė 80 paraiškų. Nugalėtojai pagal 6 nominacijas apdovanoti renginyje lapkričio 9 d. Akademijoje, Kauno rajone. 

Nugalėtojais tapo:

 „Už įkvepiantį įsitraukimą“ nominacijos nugalėtoja tapo RAMUNĖ VARNIENĖ
Ramunė aktyvi visuomenininkė - savanorė: Ukmergės krašto bendruomenių sąjungos valdybos narė, Ukmergės rajono vietos veiklos grupės pirmininkės pavaduotoja ir Ukmergės rajono savivaldybės bendruomeninių organizacijų tarybos pirmininkė. Nuo 2005 m. Ramunė vadovauja Laičių kaimo bendruomenei. 

Mokslininkai ir ūkių savininkai rado būdų, kaip vaikus sudominti gyvulininkyste: išbandyti gali visi Lietuvos moksleiviai

Pažintis su gyvulininkystės studijų programomis, mokslininkų vykdoma veikla, apsilankymas gyvulininkystės ūkiuose moksleiviams gali būti daug įdomiau, nei gali atrodyti, ypač jei juos nuolat lydi savo srities profesionalai ar svajonių ūkius sukūrę žmonės. Vaikai taip pat turi ką parodyti: apsilankymai ūkiuose ar mokslo institucijose bei sukauptos žinios šįmet virto įvairiausiais kūrybiniais darbais – vaizdo siužetais, piešiniais, eilėraščiais ar net stalo žaidimais. Į kūrybinį procesą įtraukiamos ugdymo įstaigų bendruomenės ar šeimos nariai – viskas tam, kad tradicinė gyvulininkystė, itin svarbi ūkio šaka, vaikams būtų pažįstama ne tik iš vadovėlių. 

Programos galimybes labai vertina

Šiųmetis Šviečiamosios gyvulininkystės programos kūrybinių darbų konkursas „Gyvulininkystė ir MES“, kuriam pateikti 23 darbai, baigėsi – komisija išrinko geriausius darbus. 

Patvirtinti nauji 2022-2023 mokslo metų Pažintinės žuvininkystės programos dalyviai

VšĮ Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūra (Agentūra) sulaukė net 96 paraiškų dalyvauti Pažintinės žuvininkystės programoje „Išauginta Europos Sąjungoje“ (Programa). Pateiktos paraiškos buvo įvertintos, o spalio 28 d. Žemės ūkio ministro įsakymu patvirtintos mokyklos, kurių moksleiviai 2022-2023 mokslo metais dalyvaus Programos veiklose (sąrašas apačioje).

„Nepaprastai smagu sulaukti tokio didelio mokyklų aktyvumo ir noro dalyvauti Programoje. Šiemet sulaukėme rekordinio paraiškų skaičiaus – dalyvauti Programoje panoro beveik šimtas mokymo įstaigų. Tai tik patvirtina, kad Programa mokiniams yra įdomi ir reikalinga. Programa patraukli, nes mokiniai turi galimybę dalyvauti „puokštėje“ veiklų – teorinėse paskaitose, edukaciniuose renginiuose, išvykose į žuvininkystės ūkius, o galiausiai ir pademonstruoti įgytas žinias kūrybiniais darbais“, – mintimis dalijasi Agentūros Mokymo organizavimo skyriaus vedėjas Alvydas Grigaliūnas.

Sveikiname Pažintinės žuvininkystės programos „Išauginta Europos Sąjungoje“ kūrybinių darbų nugalėtojus!

Spalio pabaigoje įvyko Pažintinės žuvininkystės programos „Išauginta Europos Sąjungoje“ (Programa) 2021 – 2022 m. dalyvių kūrybinių darbų vertinimo komisijos posėdis, kurio metu buvo įvertinti dalyvių pateikti kūrybiniai darbai bei patvirtinti I-III vietų nugalėtojai.

Programos įgyvendinimo metu dalyviai – 1–4 ir 5–8 klasių moksleiviai turėjo galimybę dalyvauti įvairiose veiklose, skirtose pažinti akvakultūrą, susipažinti su žuvų auginimu, priežiūra, sužinoti apie karjeros galimybes akvakultūros sektoriuje. Programos įgyvendinimo pabaigoje moksleiviai buvo pakviesti dalyvauti kūrybinių darbų konkurse, kurio metu turėjo galimybę pademonstruoti bei įtvirtinti įgytas žinias.

Žuvis – ne tik sveika ir maistinga: vaikų pažintis su ja gali būti išties ypatinga

Žino daug, tačiau valgo per mažai, todėl kalbėti apie žuvų svarbą sveikatai – itin svarbu, konstatuoja specialistai. Pažintinės edukacinės pamokos, kurių tikslas moksleivius supažindinti su sveikos mitybos principais, žuvų maistinėmis savybėmis bei jų svarba žmogaus organizmui, galiausiai, per kūrybą įtvirtinti įgytas žinias – tokį būdą išbandė specialistai. Ir vaikai, panašu, nenusivylė. 

Asmens sveikatos priežiūros specialistė – dietistė, tinklaraščio „Ką valgom?“ kūrėja Dalia Lenkutienė priminė: žmogaus organizmui svarbūs ne tik žuvyje esantys vitaminai E, D, B1, B12, B6, mineralinės medžiagos (kalis, fosforas, magnis), mikroelementai (jodas, cinkas, selenas), bet ir dokozaheksaeno rūgštis (DHR). DHR rūgštis – Omega-3 riebalų rūgštis – svarbi vaikų atminčiai, mąstymui, smegenų ir širdies veiklai, regos funkcijai, sykiu bendrai vaiko sveikatai.

Prieš dešimtmetį žuvį į vaikų mitybą rekomenduota įtraukti nuo 12 mėnesių. Remiantis naujausiomis Amerikos pediatrijos akademijos rekomendacijomis, ji svarbi jau 6 mėnesių kūdikio mityboje. Patvirtinta, jog kuo anksčiau į mažylių valgiaraštį įtraukiama žuvis, tuo lengviau išvengti alerginių reakcijų ateityje. Dvejų ar trejų metų vaikui, anot D. Lenkutienės, rekomenduojama suvalgyti 30 gramų žuvies per dieną, 11 metų vaiko dienos porcijoje žuvis gali sudaryti 100 gramų. Per savaitę vaikams žuvies patiekalų reikėtų pasiūlyti kartą ar du. 

Renkantis žuvį, labai svarbu atsižvelgti ne tik į jos maistinę vertę ar kainą, bet ir kokiomis sąlygomis buvo užauginta arba pagauta. Visuomenėje paplitusi nuomonė, kad naudingiau valgyti šviežią žuvį, tačiau Lietuvoje šviežios atvežtinės žuvies įsigyti nėra paprasta. 

Renginys savanoriams pagerbti

Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūra („ZUA“) kviečia kaimo plėtros dalyvius į Savanorystės metams skirtą renginį – konkurso „Mūsų bendruomenės savanoris 2022“ apdovanojimus, kuris vyks 2022 m. lapkričio 9 d., VDU Žemė ūkio akademijoje (III rūmai, Universiteto g. 10, Akademija, Kauno r.).

Renginyje pranešimus apie savanorišką veiklą bendruomenėse, jos stiprinimo svarbą, principus, gerąsias patirtis pristatys Lietuvos kaimo bendruomenių sąjungos pirmininkė Virginija Šetkienė ir VšĮ „Socialinis veiksmas“ vadovė Milda Lukoševičiūtė. 

Po pranešimų bus apdovanoti kaimo bendruomeninių ir jų skėtinių organizacijų, vietos veiklos grupių narių siūlyti kandidatai šioms nominacijoms: „Už įkvepiantį įsitraukimą“, „Už novatoriškumą ir kūrybiškumą“, „Už universalumą ir įvairiapusiškumą“, „Jaunasis bendruomenės savanoris“, „Už telkiančią lyderystę“, „Už ilgametę savanorystę“.

Renginio programa

Registracija į renginį: https://docs.google.com/forms/d/13ZiUJ53c4JwhYbE_R7vfY0VRvB0e1rXVvkJcPSJA0Bc/edit
tel. + 370 685 87511 bei el. paštu r.simbariene@zua.lt.

Skelbiame kūrybinių darbų konkurso „Gyvulininkystė ir MES“ nugalėtojus

Šviečiamosios gyvulininkystės programos kūrybinių darbų konkursas „Gyvulininkystė ir MES“ baigėsi. Kūrybinių darbų atrankos komisija iš 23 konkursui pateiktų kūrybinių darbų atrinko geriausius. Komisiją sudarė Žemės ūkio ministerijos bei VšĮ Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūros specialistai.

Išrinkti 1–3 vietų laimėtojai pagal modulius, kuriems bus įteiktos padėkos ir prizai:

I MODULIS (ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigų vaikų grupės)
1 vietos laimėtojas: Šiaulių lopšelis-darželis „Kregždutė“;
2 vietos laimėtojas: Kauno lopšelis-darželis „Drevinukas";
3 vietos laimėtojas: Širvintų "Atžalyno" progimnazija.

II MODULIS (1–4 klasių mokiniai)
1 vietos laimėtojas: Alytaus r. Miroslavo gimnazija;
2 vietos laimėtojas: Panevėžio r. Pažagienių mokykla-darželis;
3 vietos laimėtojas: Telšių ,,Germanto" progimnazija.

  Prenumeruoti naujienas

Biudžetinė įstaiga Žemės ūkio agentūra prie Žemės ūkio ministerijos

Gedimino pr. 19, 01103 Vilnius
Tel. +370 616 46910
El. paštas info@zua.lt
Įmonės kodas 304894892
PVM mokėtojo kodas LT100011866612
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre

 

X