Naujienos

Konkursas „Mūsų bendruomenė - už aplinkosaugą“

VšĮ Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūra skelbia naują konkursą „Mūsų bendruomenė – už aplinkosaugą“. Konkurso dalyviai – kaimo bendruomeninių organizacijų įgyvendinti projektai bei veiklos, susijusios su tvarumu bei aplinkosauga. 

Šiuo konkursu Agentūra siekia: atkreipti kaimo bendruomenių dėmesį į aplinkos ir klimato kaitos problemas, skatinti saugoti gyvenamąją aplinką ir gamtą, stabdyti jos niokojimą, oro, vandens, žemės taršą ir atsakingai tvarkyti atliekas bei stiprinti bendruomenių socialinę atsakomybę. 

 

Konkurso sąlygos

Konkurse gali dalyvauti kaimo bendruomeninės organizacijos, kurios įgyvendino projektus ar vykdo veiklas šiose srityse: 

  1. Atsinaujinančių energijos išteklių gamyba (saulės energija, vėjo energija, biokuras, biodegalai, geoterminė energija ir kt.) ir jų panaudojimas pastatų energetiniam efektyvumui didinti kaimo vietovėse;
  2. Bendruomeniniai verslai ir veiklos, mažinantys aplinkos taršą, klimato kaitą ir naudojantys atsinaujinančius gamybos išteklius, tvarus antrinių žaliavų perdirbimas bei maisto švaistymo mažinimas;
  3. Tvarus viešųjų erdvių (parkų, aikščių, pėsčiųjų ir dviračių takų, paplūdimių ir kt.) sutvarkymas ir atnaujinimas;
  4. Paslaugų bendruomenės nariams ir kitiems vietos gyventojams teikimas naudojant informacines technologijas;
  5. Bendruomenės narių švietimas aplinkosaugos, tvarios gamybos bei gyvensenos temomis.

Konkurso dalyvio anketą (priedą) pildo kaimo bendruomeninės organizacijos atstovas. Užpildyta anketa siunčiama el. paštu iki birželio 22 d. 

Konkursui pateiktų kaimo bendruomeninių organizacijų projektų (veiklų) vertinimas ir apdovanojimas

Konkursui pateiktos kaimo bendruomenių aplinkosauginės projektai (veiklos) bus pristatomos Agentūros socialinio tinklo Facebook grupėje „ZUA: Kaimui ir bendruomenei“. Šios grupės nariai balsuodami išrinks 3 konkurso nugalėtojus. Nugalėtojais bus laikomi projektai (veiklos), surinkę daugiausiai paspaudimų „patinka“. Balsavimas vyks nuo birželio 26 d. iki birželio 28 d. Konkurso nugalėtojai bus paskelbti birželio 29 d.

Visi konkurso dalyviai gaus padėkos raštą, o 3 daugiausiai „patiktukų“ surinkę projektai bus apdovanoti prizais.

Dėl papildomos informacijos kreiptis el. paštu bendruomenes@zua.lt arba tel. +370 685 54097.

Konkurso "Mūsų bendruomenė - už aplinkosaugą“ dalyvio anketa
 

Augalų apsauga: Kas tai – IKOK ir kodėl svarbu jos laikytis?

IKOK – tai augalų apsaugos nuo kenkėjų tam tikrų metodų įvertinimas ir parinkimas, ekonomiškai ir ekologiškai pagrįstas augalų apsaugos produktų (toliau – AAP) ir kitų priemonių naudojimas, siekiant sustabdyti kenksmingųjų organizmų populiacijos vystymąsi, mažinti riziką žmonių sveikatai ir aplinkai, išauginti sveikus augalus ir kuo mažiau pažeisti ekosistemas. Taikant IKOK, pirmenybė teikiama necheminiams augalų apsaugos metodams, jei jie apsaugo nuo kenkėjų ir (ar) juos sunaikina. Be to,  kruopščiai išnagrinėjami visi galimi kontrolės būdai ir AAP naudojami tik tuomet, kai kitos priemonės neužtikrina pakankamos kenkėjų kontrolės. Tinkamai parenkant ir naudojant IKOK priemones AAP liekanų maiste, pašaruose ir aplinkoje būna mažiau, gerėja pusiausvyra tarp ekosistemų.

Kuo remiantis ir kas privalo reikalavimų laikytis?

IKOK  reikalavimai nenauji, jie įtvirtinti 2009 m. spalio 21 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvoje (ES) Nr. 2009/128/EB, nustatančioje Bendrijos veiksmų pagrindus siekiant tausiai naudoti  pesticidus.  Direktyvoje nustatyta, kad IKOK bendrųjų principų Europos Sąjungos valstybių profesionalieji AAP naudotojai turi laikytis nuo 2014 m.

Parengtos rekomendacijos dėl paprastųjų programų vykdymo

Parengtos rekomendacijos dėl paprastųjų informavimo ir pardavimo skatinimo programų vykdymo bei ataskaitų teikimo. Rekomendacijos parengtos, atsižvelgiant į mūsų sukauptą programų administravimo patirtį, pareiškėjų klausimus bei vadovaujantis Europos Komisijos išaiškinimais, Europos Sąjungos ir nacionalinių teisės aktų bei dotacijos susitarimų nuostatomis. Tikimės, jog šios rekomendacijos padės potencialiems ir esamiems pareiškėjams rasti atsakymus į iškilusius klausimus, sėkmingai vykdyti programas bei tinkamai parengti ataskaitas ir mokėjimo prašymus. Rekomendacijos bus nuolat atnaujinamos, kad pareiškėjai turėtų aktualų pagalbinį įrankį, padėsiantį užtikrinti sklandų programų vykdymą dabar ir ateityje. Su rekomendacijomis galima susipažinti čia

Amatininkų šventė Žasliuose

Gegužės 11 d. Žaslių kultūros centre vyko pirmoji amatininkų šventė, kurios metu buvo apdovanojami tradiciniai amatininkai - už gražias iniciatyvas ir prasmingą darbą, siekiant išsaugoti tradicinius amatus bei tradicinės kultūros vertybių ir tautinio paveldo puoselėjimą. 

„Juk svarbiausi žmonės šiame centre yra mūsų rajono ir vidurio Lietuvos tradiciniai amatininkai, sertifikuotų tautinio paveldo produktų gamintojai, meistrai, kurie kantriai dirba nepaprastai svarbų darbą – perėmę iš savo tėvų ir senelių kaimo, miestelio tradicijas, jas išsaugojo ir perdavė mūsų kartai. Tegul gyvuoja amatai, neišnyksta tradicijos, tegul jos pasiekia kuo daugiau žmonių. O mes, Žaslių tradicinių amatų centras stengsimės būti šilta, jaukia ir svetinga vieta visiems Jums, Jūsų amatams, žasliečiams ir visiems žmonėms, norintiems kartu su Jumis saugoti ir puoselėti tautinį paveldą“, sveikino susirinkusius ir dėkojo Žaslių tradicinių amatų centro istoriją kūrusiems vadovė Raselė Ščerbavičienė.
 

Amatų diena – Sekminių kermošius

Gegužės 28 dieną  nuo 10 val. Lietuvos liaudies buities muziejuje šurmuliuos unikalus renginys „Amatų diena – Sekminių kermošius“ skirtas visai šeimai, svečiams iš užsienio ir visiems, kas nori susipažinti su senaisiais lietuvių amatais, darbais ir pramogomis. Kviečiame visu mažus ir didelius, po vieną ir šeimomis atvykti ir smagiai praleisti popietę gal ne visą dieną. Įėjimas šią dieną – nemokamas.

Šiame renginyje Viešoji įstaiga Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūra („ZUA“)  organizuoja Lietuvos kaimo plėtros programos 2014–2020 m. KPP Viešinimo akciją, kuria užbaigs projekto  „Kaimiški produktai ir paslaugos – gyvybingas Lietuvos kaimas ir sveika aplinka“ veiklas.
Renginyje bus pristatomi kaimiški produktai, paslaugos kaime bei amatai pagal atskirus Lietuvos regionus (Žemaitija, Aukštaitija, Sūduva, Dzūkija ir Mažoji Lietuva). Vyks degustacijos bei edukacijos iš kiekvieno šalies krašto. 

Nemokamas renginys visai šeimai: Amatų diena - sekminių kermošius

Gegužės 28 dieną, nuo 10:00 val. Lietuvos liaudies buities muziejuje šurmuliuos unikalus renginys skirtas visai šeimai, svečiams iš užsienio ir visiems, kas nori susipažinti su senaisiais lietuvių amatais, darbais ir pramogomis – Amatų dieną – Sekminių kermošius. O kur kitur, jei ne Lietuvos liaudies buities muziejaus autentiškų sodybų apsuptyje atgiję amatai padarytų didesnį įspūdį? Galėsite ne tik pamatyti, susipažinti, bet ir išbandyti!
 
Kiekviename muziejaus regione bus demonstruojami senovės amatai ir darbai, o kulinarinio paveldo patiekalų kvapai nepaliks abejingų. 

Amatininkai norintys dalyvauti, prekiauti ar demonstruoti savo amatą Amatų dienose kviečiami registruotis čia >>> https://www.llbm.lt/registracija-i-amatu-sekminiu-muge-2023-m/

Žemės ūkio ir maisto produktų tiekimo grandinės dalyviai kviečiami dalyvauti apklausoje dėl nesąžiningos prekybos praktikos

VšĮ Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūra, siekdama įvertinti nustatytų teisinių priemonių veiksmingumą, atlieka pirkėjų ir tiekėjų apklausą. Maloniai prašome atsakyti į klausimus>> ČIA.

Šiai apklausai užpildyti prireiks maždaug 10 minučių. Apklausa vyks iki 2023 m. birželio 15 d. (ketvirtadienio).

Apklausa aktuali tiems, kam įvairiais žemės ūkio ir maisto produktų tiekimo grandinės etapais taikomas 2021 m. lapkričio 1 d. įsigaliojęs Lietuvos Respublikos nesąžiningos prekybos praktikos žemės ūkio ir maisto produktų tiekimo grandinėje draudimo įstatymas (toliau – Įstatymas). Įstatymas į Lietuvos nacionalinę teisę buvo perkeltos 2019 m. balandžio 17 d. Europos Parlamento ir Tarybos priimtos Direktyvos (ES) 2019/633 dėl įmonių vienų kitoms taikomos nesąžiningos prekybos praktikos žemės ūkio ir maisto produktų tiekimo grandinėje nuostatos. 

VšĮ Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūra yra šio Įstatymo priežiūros institucija.

Informaciniai renginiai apie finansinę apskaitą ir ataskaitų sudarymą bendruomenėms - ypač svarbūs

„Kaimo bendruomenėms kaip ir kitoms pelno nesiekiančioms organizacijoms, būtina išmokti teisingai tvarkyti finansinę apskaitą ir gebėti parengti tinkamas finansines ataskaitas, nes priešingu atveju – galima netekti ir paramos gavėjo statuso, ir NVO žymos, ir kitų paramos galimybių“, – teigia Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos Bioekonomikos plėtros fakulteto doc. dr. Dalia Juočiūnienė. 

VšĮ Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūros („ZUA“), atsižvelgdama į bendruomenių poreikius, kovo – balandžio mėn. organizavo informacinius renginius – „Kaimo bendruomeninių organizacijų finansinė apskaita ir atskaitomybė“ bei „Kaimo bendruomeninių organizacijų finansinių ataskaitų sudarymas“.

Baigėsi kvietimo teikti paraiškas terminas

Balandžio 20 d. baigėsi Europos Komisijos (EK) paskelbto kvietimo teikti paraiškas paprastųjų (SIMPLE) ir daugiašalių (MULTI) informacijos apie žemės ūkio produktus teikimo ir jų pardavimo skatinimo programų, įgyvendinamų vidaus rinkoje ir trečiosiose šalyse, finansavimui gauti terminas. Šiemet šių programų finansavimui iš viso planuojama skirti 166,4 mln. eurų.

Kaip informuoja EK, kvietimo metu gauta 119 paraiškų iš 26 Europos Sąjungos (ES) šalių. Paprastųjų (SIMPLE) programų finansavimui gauti pateiktos 98 paraiškos, o daugiašalių (MULTI) programų – 21 paraiška.

EK numato, kad pateiktų paraiškų vertinimas bus vykdomas iki š. m. rugsėjo mėn. Baigus vertinimą ir EK priėmus sprendimą dėl finansavimo skyrimo, pareiškėjai bus informuoti apie paraiškų vertinimo bei atrankos rezultatus. Nuo 2023 m. gruodžio mėn. planuojama pradėti sutarčių pasirašymą su pareiškėjais, kurių programoms numatyta skirti finansavimą. 2024 m. pradžioje, kaip ir kasmet, bus skelbiamas naujas kvietimas teikti paraiškas. 

Daugiau informacijos apie pateiktas paraiškas bei tolesnę jų vertinimo eigą galite sužinoti čia
 

Žemaičiai, įkvėpkime kaimą!

Žemaičiai, keliaujame į Jūsų kraštą ir gegužės 4 d. kviečiame į informacinį renginį – kūrybines dirbtuves „Kaimiški produktai ir paslaugos – gyvybingas Lietuvos kaimas“.

Renginio pradžia – 10 val. 
Renginio trukmė – 4 val.
Vieta – Aktyvaus poilsio ir pramogų zona Stoties g. 48, Plungė.

Būtina išankstinė registracija! Dalyvių skaičius ribotas.
https://forms.gle/xGdrhJ7c89mz575XA 
 

Ko dar Lietuvoje nepažinome: apie stalo karalių, škaplierius ir šalies unikalumą

Ieškodami naujų patirčių ir skonių, dažnai dairomės už Lietuvos ribų, nors sutinkame, kad ir pati Tėvynė dar nepažinta. Tradicinių amatų centrai, įsikūrę skirtingose Lietuvos vietose ir siūlantys veiklų, atitinkančių pačius įvairiausius lūkesčius – nuo kulinarinio paveldo ragavimo iki senosios kryždirbystės, suteikia galimybes geriau pažinti Lietuvą. Paklausyti, patirti, pamatyti ir paragauti – kur? Pasirinkimas platus – nuo Utenos iki Prienų. 

Stalo karalius ir unikalus skutinėjimo menas

Amatai – tai mielas darbas širdžiai ir gyvenimo būdas, šypsosi Regina Mikštaitė-Čičiurkienė, kuruojanti Reškutėnų tradicinių amatų centro veiklą. Čia vyksta įvairūs renginiai, minimos kalendorinės šventės, o sertifikuoti tautinio paveldo kūrėjai rengia įvairias edukacijas. Kai kepama šventinė tradicinė kvietinė „bulka“, retas atsispiria jos kvapui ir norui paragauti, o tą padaryti ir net kepti kartu atvykusius kviečia kulinarinio paveldo puoselėtoja Janė Petkūnienė. „Čia gyvenu jau 46-erius metus, taip kad esu reškutėniškė. Mielinio pyrago kepimas yra šimtametė tradicija. Šį amatą perėmiau iš savo mamytės, močiutės ir jis man be galo svarbus, nors jaunystėje niekada negalvojau, kad taip bus“, – pasakoja amatininkė.

Neatrastos patirtys čia pat: paslaptys apie šimtalapį, neregėtą kermošių ir Upytę

Ar žinote, kiek reikia minkyti kibino tešlą? O tai, kad šimtalapį totoriai kepa tik Lietuvoje? Neretai ieškome, ką naujo patirti, sužinoti, kur nukeliauti su šeima ar draugais. Užtenka tik praverti vieno iš tradicinių amatų centrų duris ir liksite maloniai nustebinti, šįkart mestelkime žvilgsnį į Trakus, Anykščius ir mažai girdėtą Upytę.

Kas sieja šimtalapį ir laikraštį? Trakų krašto tradicinių amatų centras – tai daugiafunkcė erdvė, kurioje dalintis savo kultūra, tradicijomis ir žiniomis bei įgyvendinti veiklas gali skirtingų tautų žmonės. Svarbu tai, kad jie gali realizuoti save ir taip pat dalintis patirtimi su žmonėmis, besidominčiais amatais, istorija ar ieškančiais tiesiog įdomios veiklos ar potyrių su šeima bei bičiuliais.

Ankstesnis 1 ... 8 9 10 11 12 ... 61 Sekantis
  Prenumeruoti naujienas

Biudžetinė įstaiga Žemės ūkio agentūra prie Žemės ūkio ministerijos

Gedimino pr. 19, 01103 Vilnius
Tel. +370 616 46910
El. paštas info@zua.lt
Įmonės kodas 304894892
PVM mokėtojo kodas LT100011866612
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre

 

X