Naujienos

Kviečiame kreiptis į Agentūrą susidūrus su nesąžininga prekyba

2021 m. lapkričio 1 d. įsigaliojus Lietuvos Respublikos nesąžiningos prekybos praktikos žemės ūkio ir maisto produktų tiekimo grandinėje draudimo įstatymui (toliau – Įstatymas), jo nuostatų laikymosi priežiūrą, taikytiną ir pirkėjams, ir tiekėjams, išskyrus didelę rinkos galią turinčias mažmeninės prekybos įmones – penkis didžiuosius prekybos tinklus, ėmė vykdyti viešoji įstaiga Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūra (toliau – Agentūra).

Įstatymas reguliuoja draudžiamus nesąžiningos prekybos praktikos veiksmus ir yra taikomas vykdant žemės ūkio ir maisto produktų pardavimus, kai šių produktų tiekėjas arba pirkėjas – arba jie abu – yra įsisteigę Europos Sąjungoje. Naujasis teisinis reguliavimas taikomas nesąžiningos prekybos praktikos atvejais, atsižvelgiant į praėjusių finansinių metų apyvartą: kai tiekėjų neviršija 350 mln. Eur, o pirkėjų – didesnė kaip 350 mln. Eur. Šio Įstatymo reguliavimas netaikomas žemės ūkio ir maisto produktų tiekėjų ar pirkėjų sutartims su vartotojais bei kooperatinių bendrovių (kooperatyvų) ar mažųjų bendrijų ir jų narių žemės ūkio ir (ar) maisto produktų pirkimo–pardavimo sutartims.

Agentūra siekia sumažinti draudžiamos praktikos atvejų skaičių, todėl aktyviai teikia konsultacijas tiekėjams ir pirkėjams dėl šio Įstatymo nuostatų tinkamo taikymo bei prižiūri, kaip pirkėjai laikosi Įstatymo reikalavimų. Nustačius vykdomus nesąžiningus veiksmus, Agentūros darbuotojai atlieka galimų pažeidimų tyrimus, nagrinėja bylas bei taiko Įstatyme nustatytas sankcijas – skiria pinigines baudas.

Dažniausiai pasikartojantys nesąžiningi veiksmai

2022 m. Agentūros atliktas tyrimas atskleidė, jog dažniausiai pasikartojantis nesąžiningas veiksmas žemės ūkio ir maisto produktų rinkoje – pirkėjo vėlavimai atsiskaityti už tiekėjo parduodamą produkciją. Dėl šios priežasties Agentūra jau yra inicijavusi keletą galimų pažeidimų tyrimų. Įstatyme yra numatyti mokėjimo terminai už greitai ir negreitai gendančius žemės ūkio ir maisto produktus, o sugedusių ar neparduotų produktų grąžinimas tiekėjui neketinant už juos sumokėti – draudžiamas.

Taip pat dažnai pasitaikantis atvejis yra pirkimo–pardavimo sutarčių nesudarymas arba sudarymas nesilaikant lygiateisiškumo principo. Sudaromos sutartys užtikrina sveikus prekybinius santykius tarp pirkėjo bei tiekėjo ir kartu apsaugo nuo galimų pirkėjo nesąžiningų veiksmų. Įstatyme numatyta, kad rašytinės sutartys pagal iš anksto aptartas sąlygas yra privalomos, o jų nesudarymas laikomas draudžiama prekybos praktika.

Kur kreiptis?

Jeigu patyrėte nesąžiningus veiksmus ir (arba) norite pranešti Agentūrai apie įvykusį galimą minėtojo Įstatymo pažeidimą, kreipkitės el. paštu pranesk@zua.lt. Jums pageidaujant užtikriname anonimiškumą bei teikiamos informacijos konfidencialumą.

Daugiau informacijos apie nesąžiningą prekybą ir kaip elgtis susidūrus su ja sužinosite peržiūrėję trumpą edukacinį filmuką:

Siekdami sukaupti nuoseklius ir patikimus duomenis apie vykdomą nesąžiningos prekybos praktiką, prašome žemės ūkio ir maisto produktų tiekėjų dalyvauti anoniminėje apklausoje – užtruksite vos 2 minutes. Spauskite čia.

  Prenumeruoti naujienas

Biudžetinė įstaiga Žemės ūkio agentūra prie Žemės ūkio ministerijos

Gedimino pr. 19, 01103 Vilnius
Tel. +370 616 46910
El. paštas info@zua.lt
Įmonės kodas 304894892
PVM mokėtojo kodas LT100011866612
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre

 

X