Dalia Ramonienė – 2020 m. sėkmingiausiai maisto produktus gaminanti amatininkė
Ją pasiūlė Kaišiadorių r. savivaldybės Švietimo, Kultūros ir sporto skyrius kartu su Žaslių kultūros centru. Tradicinė amatininkė yra kulinarinio paveldo puoselėtoja, sertifikuoto tautinio paveldo produkto – bulvių plokštainio gamintoja.
Pasak D. Ramonienę pasiūliusių įstaigų atstovų, Dalia nuo vaikystės domėjosi maisto gamyba. Pomėgį gaminti paveldėjo iš savo močiutės, kuri tarnavo virėja pasiturinčių žasliečių namuose.
Žasliuose ir aplinkiniuose kaimuose bulvių plokštainis buvo vadinamas koše arba babka, nes jo konsistencija priminė košę ir kepamas buvo giliame, pailgame špižiniame inde. D.Ramonienės plokštainis kepamas pagal seniausią užrašytą žaslietės receptą ir dabar vadinamas žaslietišku kugeliu. Žaslietiškas kugelis kepamas autentiškoje krosnyje senoviškuose induose – britvanuose Žaslių tradicinių amatų centre, todėl aktyviausia veikla vyksta būtent čia.
![](/media/kaimoverslas/verslumo-skatinimas/DaliaR.jpg)
Amatininkė Žaslių tradicinių amatų centre nuo 2016 m. aktyviai veda žaslietiško kugelio gaminimo edukacinę programą. Edukacinėse programose dalyvauja bei su senuoju kugelio gaminimo amatu susipažįsta vaikų ir suaugusių grupės iš Lietuvos miestų ir miestelių taip pat šalį lankantys svečiai iš užsienio.
2018 m. žaslietiško kugelio kepimo edukacijas vedė 34 kartus, jose dalyvavo 806 žmonių, buvo iškepti 194 britvanai kugelio. Pernai amatininkė mokė kepti 42 grupes, kuriose dalyvavo 1002 žingeidūs dalyviai, į krosnį pašovė 224 britvanus. Šiais metais dėl pandemijos veikla šiek tiek sustojo, bet nepaisant karantino ir kitų veiklos suvaržymų, kugelis 2020 m. buvo kepamas 12 kartų. Dalyvavo 229 lankytojai ir iškepti 59 britvanai.
„Amatininkės kepamas žaslietiškas kugelis tapo itin populiarus, todėl galima teigti, kad jis yra tarsi Žaslių miestelio identiteto dalis“, - įsitikinę Žaslių miestelio gyventojai.
D.Ramonienė tradicinių amatų centre taip pat veda krosnyje keptų cepelinų ir švilpikų gaminimo programas. Pastaroji edukacinė programa įtraukta į kultūros paso paslaugų rinkinį. Amatininkė aktyviai dalyvauja Žaslių kultūros centro veikloje, yra suaugusiųjų dramos kolektyvo narė, ilgametė liaudiškos muzikos kapelos „Žasla“ dalyvė. Moteris dirba Žaslių pagrindinėje mokykloje bibliotekininke.
Agata Granicka – šių metų sėkmingiausiai ne maisto gaminius gaminanti tradicinė amatininkė
Amatininkės kandidatūrą pasiūlė Tradicinių amatų centras Houvalto dvare Maišiagaloje bei Vilniaus krašto Tautodailininkų - meno kūrėjų bendrija.
A.Granicka šiuo amatu užsiima jau 30 metų. Ypatingai daug dėmesio skiria edukacinei veiklai, perduoda savo žinias, dalijasi įgūdžiais ir technologijomis su vaikais, jaunimu, suaugusiais. Tradicinių amatų centre Houvalto dvare Maišiagaloje Agata Granicka dirba nuo 2016 m.
„Tai kruopšti, pareiginga sertifikuotų tautinio paveldo produktų gamintoja, senojo rišimo amato puoselėtoja“, - sertifikuotą tradicinių amatų meistrę pristato Tradicinių amatų centro vedėja Jolanta Lapinskaja.
Pripažinta tautodailininkė yra septintos kartos verbų rišėja, perėmusi šį amatą iš savo senelės ir mamos. Visos kartos rišo apvalios formos verbas, tarp jų taip vadinamos „ruščicuvkos“ ir figūrinės. Verboms rišti tik naudojamos tik natūralios medžiagos: gėlės, žolelės, smilgos, varpos.
Pasak Vilniaus krašto Tautodailininkų - meno kūrėjų bendrijos pirmininkės Ramutės Kraujalienės, Agata yra viena iš aktyviausių rišėjų Vilniaus regione. Meistrė nuolat dalyvauja įvairiuose tautodailės ir amatų pristatymo renginiuose: parodose Lietuvoje ir užsienyje, tradicinėse mugėse, folkloro festivaliuose (Lenkija, Vokietija, Italija, Kinija, Baltarusija, Rusija ir kt.). 2017–2019 m. kasmet dalyvavo Liaudies meno parodose „Aukso vainikas“, vedė praktinius užsiėmimus „Vilnietiška verba“ organizuojamus VEKC ir Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras. Atstovavo Lietuvos tautodailę tarptautinėse parodose „Žalioji savaitė“ seminaruose, vedė edukacines pamokas VEKC, Maišiagalos TAC, Vilniaus r. bendruomenėse, tarptautiniuose festivaliuose ir parodose, dalyvauja tarptautiniame projekte „Nykstantys amatai Europos darbo rinkoje“.
![](/media/kaimoverslas/verslumo-skatinimas/AgataG.jpg)
2018 m. ir 2019 m. sukūrė derliaus vainiką Lenkijos respublikos prezidentui A. Dudai. Šiais metais dalyvavo mokymuose „Vilniaus krašto tarmės“, kūrybinių darbų parodoje – konkurse „Jonas Paulius II – tikėjimo ir taikos žmogus“.
„Prieš porą metų „Verbų rišimo tradicija Vilniaus krašte“ įrašyta į Lietuvos Nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvadą. Agatos Granickos žinios ir patirtis ženkliai prisidėjo pildant dokumentus šiai vertybei įteisinti“, – pastebi R. Kraujalienė.
Platelių dvaro sodybos tradicinių amatų centras – šiemet sėkmingiausiai dirbantis tradicinių amatų centras
![](/media/kaimoverslas/verslumo-skatinimas/Plateliu TAC.jpg)
Tradicinių amatų centrą kandidatu į sėkmingiausiai dirbančiu centru pateikė Žemaitijos nacionalinio parko direkcija.
Platelių dvaro sodybos tradicinių amatų centras veiklą pradėjo 2012 m. Čia plėtojami tradiciniai amatai: audimas, drožyba, kalvystė, kryždirbystė, margučių marginimas, mezgimas, maisto ruošimas, pynimas, siuvimas, siuvinėjimas, verpimas, vilnos, vėlimas, žvakininkystė, žolininkystė. Tradiciniame amatų centre dirba 13 sertifikuotų tradicinių amatininkų, iš kurių 5 yra atestuoti tradicinių amatų meistrai: Virgilijus Mikuckis, Viktoras Raibužis, Steponas Kaminas, Artūras Platakis, Zita Paulikienė.
Centras vykdo 10 edukacinių programų. Rūsyje ir pirmame aukšte įrengtos 5 patalpos edukaciniams užsiėmimams: amatų mokymo salė, kulinarinio paveldo virtuvė, audimo salė, staliaus dirbtuvės. Čia veikia liftas, todėl edukaciniuose užsiėmimuose gali dalyvauti ir neįgalieji.
Platelių dvaro sodybos tradicinių amatų centro mansardoje įrengti 7 poilsio kambariai (6 dviviečiai, 1 vienvietis), kuriuose vienu metu gali apsigyventi 13 žmonių. Vienas dvivietis kambarys yra pritaikytas žmonėms su judėjimo negalia.
Platelių dvaro sodybos tradicinio amatų centro amatininkai nuolat dalyvauja įvairiose parodose bei mugėse, centras rengia įvairias parodas. Šiemet iki rudens vidurio suorganizavo 10 parodų: E.Arbušausko Užgavėnių kaukių, G.Jacėnaitės kryždirbystė piešinių, Irenos Kvedarienės, Žemaičių skarų parodos, Aukso vainiko nugalėtojų, O.L.Kazlauskienės, Skiautinių, V.Jundulaitės-Kosienės, ir kt
Kasmet nuo 2015 m. prie Platelių ežero Pakalniškynėje rugpjūčio mėnesį amatų centras organizuoja Telšių apskrities tautodailininkų kūrybines stovyklas. Šiemet stovykloje dalyvavo ir menininkai iš Palangos. Tautodailininkai mokosi įvairių amatų, iškylauja, lanko kolegas tautodailininkus, muziejus.
2020 m. centras vykdo du projektus – Kryždirbystės ir Tradicinio tautinio žemaičių kostiumo. Projektų vadovė Aldona Kuprelytė.
Šiais metais į tradicinių amatininkų, gaminančių sertifikuotus maisto produktus kategoriją buvo pasiūlyti du kandidatai, nors dėl ne maisto gaminius gaminančių ir (ar) paslaugas teikiančių tradicinių amatininkų sėkmingiausio vardo rungėsi net 17 kandidatų. Dėl sėkmingiausiai dirbančio vardo rungėsi ir 3 tradicinių amatų centrai.
Premijų tikslas yra įvertinti tradicinių amatų centrų ir tradicinių amatininkų, gaminančių sertifikuotus maisto produktus ir ne maisto gaminius gaminančių ir (ar) paslaugas teikiančių, veiklą ir juos paskatinti.
Dokumentus vertina Tautinio paveldo produktų, tradicinių mugių, tradicinių amatų mokymo programų, tradicinių amatų meistrų sertifikavimo ir atestavimo ekspertų komisija. Sprendimą dėl premijos skyrimo, remdamasis Komisijos posėdžio protokolu, priima žemės ūkio ministras.