Gyvų gyvulių supirkėjai raginami sudaryti pirkimo-pardavimo sutartis

VšĮ Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūros (ZUA) Rinkos tyrimų priežiūros skyrius atlikęs rinkos dalyvių administracines patikras neužfiksavo jokių didesnių pažeidimų. Vienintelis trūkumas kad 90 proc. gyvų gyvulių supirkėjų nesudaro rašytinių žemės ūkio ir maisto produktų pirkimo–pardavimo sutarčių.

Pasak ZUA Rinkos tyrimų priežiūros skyriaus specialistų, tokias rašytines sutartis sudaryti įpareigoja įstatymai. Kad žemės ūkio ir maisto produktų pirkimo–pardavimo procesas būtų lengvesnis, yra patvirtina pavyzdinė gyvulių pirkimo–pardavimo sutartis. Kadangi sutartis yra pavyzdinė, ją galima modifikuoti ir pritaikyti savo reikmėms, svarbu, kad sutartis atitiktų žemės ūkio produkcijos pirkimo–pardavimo sutarties tipines sąlygas.

Siekiant konsultuoti ir teikti metodinę pagalbą, ZUA organizavo informacinį seminarą – diskusiją apie privalomumą sudaryti rašytines žemės ūkio ir maisto produktų pirkimo-pardavimo sutartis. Kad konsultacijos pasiektų ne tik stambius ūkininkus, bet ir smulkius augintojus, dalyvavo gyvų gyvulių supirkime, ir tiesioginių susitikimų metu teikė konsultacijas gyvų gyvulių pardavėjams.

ZUA yra prisijungusi prie Deklaracijos dėl pirmųjų verslo metų bei Tiekėjų ir pirkėjų veiklos priežiūros tvarkos apraše įtvirtino, kad pirmaisiais metais (nuo Įstatymo įsigaliojimo iki 2022 m. lapkričio 1 d.) visi žemės ūkio produkcijos pirkėjai yra laikomi „naujais ūkio subjektais“, kuriems sankcijos ir laikinosios priemonės už nustatytus draudžiamus nesąžiningos prekybos praktikos veiksmus taikomos tik išimtinais atvejais, kaip kraštutinė priemonė. Pirmiausiai įvertinama, ar teisės aktų reikalavimų laikymasis negali būti užtikrintas kitomis priemonėmis bei atsižvelgiama į padaryto pažeidimo pobūdį ir padarytos žalos mastą. 

ZUA, atlikdama nesąžiningos prekybos praktikos priežiūrą žemės ūkio produkcijos pirkimo–pardavimo srityje, pirmiausia, skiria visą dėmesį konsultacijoms ir metodinei pagalbai, o ne patikrinimams ir už nustatytą draudžiamą veiksmą – skiriamoms baudoms.
Taip pat primena, kad visi žemės ūkio ir maisto produktų pirkėjai raginami peržiūrėti ir patikslinti esamas pirkimo–pardavimo sutartis, o anksčiau sutarčių nesudarinėję – jas sudaryti ir pirkti žemės ūkio produkciją tik pagal abiejų šalių iš anksto raštu sutartas sąlygas, nes nuo 2022 m. lapkričio 1 d. ZUA privalės skirti baudas.

ZUA įgyvendina 2021 m. lapkričio 1 d. įsigaliojusio Lietuvos Respublikos nesąžiningos prekybos praktikos žemės ūkio ir maisto produktų tiekimo grandinėje draudimo įstatymo nuostatų laikymosi priežiūrą.